Leonardo Da Vinci’den İstanbul’a Köprü Fikri

Leonardo da Vinci, Haliç’e ve Boğaz’a köprü yapma hayalini gerçekleştirmek için II. Beyazıt’a bir mektup yazmıştı.

Da Vinci’nin çağın ilerisinde bir insan, düşünme yeteneğini sonuna kadar kullanmış bir ressam, mühendis, heykeltıraş ve bilim insanı, bir dünya vatandaşı olduğu su götürmez bir gerçekti.

Bu deha, İstanbul gibi bir şehri görmezden gelmemişti.

Leonardo-Da-Vincinin-İstanbula-Köprü-Fikri-1

Padişah II. Bayezid’in hayalleri arasında da Haliç üzerine bir köprü yaptırmak yer alıyordu. Bu hayalini gerçekleştirmek derhal harekete geçen II. Bayezid, bazı uzmanların fikirlerine başvurdu. Yıllar sonra araştırmacıların ulaştığı bir belgeye göre köprü fikrinin Leonardo Da Vinci’ye kadar ulaşmış olduğu anlaşıldı. Bu belge Topkapı Sarayı arşivlerinde bulunan Da Vinci’nin II. Bayezid’e yazdığı bir mektuptur. Bu mektubunda Leonardo, çarkları rüzgârla dönen bir değirmenden ve gemilerin suyunu boşaltmaya yarayan bir tulumbadan söz etmektedir ve mektubunu Galata ile İstanbul arasında kurulacak köprüden bahsederek devam ettirmektedir. Leonardo bu konuda II. Bayezid’e hitaben şunları yazmıştır:

Acizleri, efendimizin Galata’dan İstanbul’a bir köprü kurdurmak için teşebbüse geçtiklerini işittim. Lakin bu işe ehil bir kimse bulamadıklarını öğrendim. Bu işten anlayan kulunuz, arzularınızı gerçekleştirebilir. Köprü, yüksek bir kemer üzerine kurulacaktır. Fakat bu kadar yüksek kemerli bir köprü üzerinden kimsenin geçmek cesaretini gösteremeyeceğini düşündüğüm için kenarlarını tahta parmaklıklarla örteceğim. Kemeri, o kadar yüksek tasarlamamın sebebi, altından yelkenlilerin rahatça geçebilmeleri içindir.

Efendimiz Hazretleri irade buyururlarsa, Anadolu sahiline kadar uzayacak, gerektiğinde açılır kapanır bir köprü dahi inşa edebilirim. Burada su daima hareket halinde olduğundan kenarların aşınmaması için bir çare düşündüm. Bununla su akıntısı dirsek ve kenarlara zarar vermeyecektir. İnşallah Sultan Hazretleri, bu aciz kulunun sözlerine inancını bağışlar da onu her zaman hizmetlerinde görmeyi arzular ve cevap vermek lütuflarını esirgemezler.

Leonardo-Da-Vincinin-İstanbula-Köprü-Fikri-2

Belgenin sonunda “Bu mektup temmuz ayının üçünde yazılmış ve yazılış tarihinden dört ay sonra ele geçmiştir” kaydı bulunmaktadır. Bu olayı ilginç kılan da belki de bu kayıttır. Zira Paris’te Institut de France kütüphanesinde bulunan Leonardo Kodeksi’nde sanatkârın el yazısı ile köprü taslağından, Galata ile İstanbul arasına yapılacak köprüden söz edildiği bilinmektedir.

Leonardo-Da-Vincinin-İstanbula-Köprü-Fikri-3

II. Bayezid’in arzusuna ve bazı girişimlere rağmen İstanbul ile Galata arasında bir köprü yapılamadı ve İstanbullular köprüye ancak 1836 yılında kavuşabildiler.

Leonardo da Vinci’nin hayali sadece Haliç’e köprü planıyla sınırlı değildir. Buna ek olarak Boğaz’a açılıp kapanan bir köprü kurmayı planlamaktadır. Bu plan belki de Boğaziçi için düşünülmüş tarihteki ilk köprü tasarımıdır. Leonardo’nun tekliflerine olumlu bir cevap verilmediği düşünülmektedir.

Bilindiği üzere Osmanlıda Batılı bilim insanlarının çalışabilmeleri için Müslüman olma şartı aranmaktadır. Kim bilir belki de Da Vinci’ye bu yüzden herhangi bir cevap verilememiş ve İstanbul Da Vinci dokunuşlarından mahrum kalmıştır.

Kaynaklar: t24.com.tr

https://tr.wikipedia.org/wiki/II._Bayezid

http://www.hurriyet.com.tr/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.