LEONARDO, MİCHELANGELO, DONATELLO VE FLORANSA

İtalya’nın popüler şehirlerinden birisi olan Floransa, Rönesans Dönemi’ne açılan sihirli bir geçittir demek yanlış olmaz. Rönesans’ın doğduğu yer olarak da bilinen Floransa’yı özel kılan nedenlerden biri, bir zamanlar burada yaşayan kişilerin bu dönemde oynadığı etkin rollerdir.

LEONARDO DA VINCI (Leonardo di ser Piero da Vinci)

leonardo-da-vinci

Mona Lisa’nın yaratıcısı olan Leonardo Da Vinci, Floransa’nın Vinci kasabası yakınlarında 1452 yılında doğmuştur. 1466 yılından 1482 yılına kadar Floransa’da yaşayan Da Vinci, bilindiği üzere ressamdır ve bunun yanında filozof, mimar, müzisyen, heykeltıraş, yazar ve anatomisttir. Rönesans sanatını bir maraton koşusuna benzetmek gerekirse eğer, Leonardo bu maratonda altın madalya sahibi olacaktır. Milenyum’un adamı seçilen Da Vinci, eserlerini günümüze kadar taşımış önemli bir değerdir. En önemli eserlerine bakacak olursak ‘Son Akşam Yemeği’ tablosu ile Meryem ve ‘Çocuk İsa Azize Anna İle’ tablosu örnek gösterilebilir.

son-aksam-yemegi

Son Akşam Yemeği

meryem-ve-cocuk-isa-azize-anna-ile

Meryem ve Çocuk İsa Azize Anna İle

 MICHELANGELO (Michelangeli di Lodovico Buonarroti Simoni)

michelangelo

1475 yılında Floransa’da doğmuş olan Michelangelo ve onun ünlü David heykeli… David, günümüzde Floransa’nın simgelerinden biri sayılmaktadır. Ayrıca bu şaheser, Rönesans sanatı içerisinde çok kıymetli bir yere sahiptir. Kilise duvarına yaptığı ‘Kıyamet Günü’ tablosunu eleştirip, tabloyu daha düzgün bir biçimde işlemesini isteyen Papa IV. Papulus’a verdiği cevap eşsizdir. “Papa’ya söyleyin, bu küçük bir mesele ve kolaylıkla uygun hale getirilebilir. Önce kendisi yaşadığımız bu dünyayı uygun ve yaşanılır bir hale getirsin, sonra da bu tablo da aynı uygunluğa girecektir.” Mimari ile de ilgilenen Michelangelo’nun bu alandaki en büyük eserlerinden birisi şüphesiz ki Floransa’daki Lourentian Kütüphanesi’dir. Rönesans dönemi ustaları arasındaki tatlı rekabette, benim favorim daima Michelangelo olmuştur.

david

David Heykeli       

Lourention-kutuphanesi

Lourention Kütüphanesi

 DONATELLO (Donato di Niccolò di Betto Bardi)

donatello

1386 yılında Floransa’da doğmuş olan Donatello, Leonardo ve Michelengelo gibi resimle ilgilenmiş olmasına rağmen, onu özel kılan yaptığı heykelleri olmuştur. Heykelleriyle ön plana çıkan Donatello, birçok sanatçıya esin kaynağı olmuştur. Donatello’dan esinlenen sanatçıların başında Michelangelo yer alır. Donatello’nun Rönesans Dönemi’ne en güzel hediyesi kesinlikle Davud heykelidir. Davud heykeli şu anda Bargello müzesinde yer almaktadır.

davud-heykel

Davud Heykeli

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.