Leyleğin Geciken Adımı

Bir insan neden gider?… Yeni sınırlar çizdiler ve dünyayı küçülttüler. Kimi zamanlar vardır ki, yağmurun sesindeki müziği duyabilmek için sessiz olmak gerekir… Ben sadece bir ziyaretçiyim dokunduğum her şey beni yaralıyor. Ayrıca bu bana ait değil “Bu benim” diyecek daima birisi olacaktır. Bir seferinde küstahça söylediğim gibi “Benim bir şeyim yok”. Artık hiçin “hiç” olduğunu öğrendim. Bir ismimiz bile yok her seferinde ödünç almak zorunda kalıyoruz. Bana bakabileceğim bir yer ver, beni denizde unut.” Sınırları kimler koyar? Bir adım daha attığınızda ölümle yüz yüze gelmek…

The Suspended-Step-of-the-Stork

Theo Angelopoulos / The Suspended Step of the Stork / Leyleğin Geciken Adımı
Alexandre bir televizyonda çalışan bir muhabirdir. İşi için Yunanistan’ın bir sınır kasabasına gelmiştir. Bu sınır Türkiye ve diğer ülkelerden gelen mülteciler için bir geçiş yeri ve zamanın adeta durduğu bir noktadır… Askerler iki ülkenin sınırında nöbet beklemektedirler. Alexandre, bir süre sonra mülteciler arasında yıllar önce ortadan kaybolmuş bir Yunanlı politikacıyı fark edecektir. Bu kişinin bir kaç yıl önce esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan Yunanlı bir politikacıya ait olduğundan neredeyse emindir. Araştırmaya koyulduğunda kolay kolay unutulmayacak bir hikayenin çizgileri ortaya çıkmaya başlar. Karşılıklı iki ülkenin sınırında nöbet bekleyen askerler, dingin bir gerilim içinde görevlerini yaparlar. Yunanlı askerlerin leylek adımlarıyla yaptıkları törensel nöbet değişimleri bu tuhaf atmosfere katkıda bulunur. Sınır kavramının sorgulandığı filmde nehrin kıyısındaki düğün sahnesi Angelopoulos’un görsel ustalığını gözler önüne serer. Düğün sahnesinde gelin nehrin bir kıyısında, damat ise nehrin diğer kısmındadır ve papaz gelip nikah törenine başlanılır. Nehrin iki yakası, sınırlar birleşir adeta.

The Suspended-Step-of-the-Stork

Aynı plan içerisinde yaşanan zaman geçişleri, yağmurlu, koyu renkli, kasvetli sahneler; özgürlük, sınırlar, iç hesaplaşmaları anlatan Psikolojik derinliği ve Angelopoulos’a özgü anlatımıyla öne çıkan film, etkileyici bir politik drama. Çizilmiş sınırlar içerisinde insanlara sunulan yaşamlar, mülteciler, kaybolmuş yurda duyulan özlem… ”Evimize varabilmek için daha kaç tane sınır geçmeliyiz?”

The Suspended-Step-of-the-Stork

 

 

Yönetmen : Theo Angelopoulos
Senarist : TheoAngelopoulos, Tonino Guerra, Petros Markaris,
Görüntü Yönetmeni : Giorgos Arvanitis, Andreas Sinanos
Yapım Tasarım : Mikes Karapiperis
Kostüm Tasarım : Giorgos Patsas
Kurgu : Yannis Tsitsopoulos
Müzik : Eleni Karaindrou
Ses : Marinos Athanassopoulos

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.