Lise Öğrencilerinden Resimli Edebiyat Dergisi!

Çorlu Mimar Sinan Anadolu Lisesi öğrencileri ‘Güzel Yazı Defteri’ adlı resimli edebiyat dergisi yayımladı.

Genç yetenekler, edebiyat öğretmenleri Deniz Gönüllü’nün öncülüğünde güzel bir çalışmaya imza attı. Yeni seslere, yeni cümlelere ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Çorlu Mimar Sinan Anadolu Lisesi öğrencileri bir araya gelerek edebiyat dergisi hazırladılar. ‘Güzel Yazı Defteri’ adlı resimli edebiyat dergisini internet üzerinden yayımlayan gençler; birbirinden güzel öykü, şiir, deneme ve mektupları yine kendi çizimleriyle okuyucuya sundular.

Derginin ön sözünde yer alan şu açıklama ”Güneş vurmayan bir köşede açan çiçeğin fark edilmesidir gördükleriniz. İnce duygular, yüreklerin satırlarla buluşmasıdır.” gençlerin kaleminden çıkanları merakla okumamızı sağlıyor. Şiirler, resimler, fotoğraflar, küçürek (minimal) öyküler, hayal sözlüğü gibi bölümlerin yanı sıra Divan edebiyatına da yer verilen dergide; gazeller, kasideler ve rubaileri de okuyabilmek mümkün.

Derginin en ilgi çekici kısımlarından biri ise ‘küçürek öyküler’ bölümü. Çok kısa, minimal öykü olarak tanımlayabileceğimiz yazılarda lise öğrencilerinin güçlü kalemlerini görüyoruz. 10. sınıf öğrencisi Ayşe Çiftlik’in yazdığı İğne İplik öyküsünde olduğu gibi: ”Evinde yemek kokuları eksildi adamın. Çocuklarının yastıkları ıslaktı.” ya da 11. sınıf öğrencisi Ceyda Kahraman’ın öyküsünde olduğu gibi: ”Her hafta sonu parka götürürdü annesi. O gün babasıyla gitmek zorundaydı. Annesi hastaydı. Babasının telefonu çaldı. Adam yutkunarak çocuğa yaklaştı. Babasına baktı. Anladı. Elma şekeriyle beraber çocukluğunu da yavaşça bıraktı.”

Yeni yetenekleri, genç kalemleri tanıyabileceğiniz ‘Güzel Yazı Defteri’ dergisini incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.