Lise Öğrencisi Mert, Uluslararası Bilim Yarışmasında Üç Dalda Ödül Kazandı!

İzmirli lise öğrencisi Mert Ege Arıcı, hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan antikorların tanınması ile saflaştırılmasına yönelik projesiyle uluslararası Mostratec proje yarışmasında üç dalda birincilik kazandı.

11. sınıf öğrencisi Mert Ege Arıcı, “Antikor tanınması ve saflaştırılmasına yönelik polimerik membran sistem geliştirilmesi” adlı çalışmasıyla Brezilya’da 23-27 Ekim’de düzenlenen Mostratec proje yarışmasında ”biyokimya” kategorisinde birincilik, Türk katılımcılar arasında ”en iyi proje” ve ”en iyi uluslararası proje” ödüllerine layık görüldü.


Arıcı, hastalıkla mücadele ve tedaviyi kolaylaştırmayı amaçladığını belirterek, şunları söyledi:

“Dünyada çok sayıda insan Alzehimer, kanser, diyabet gibi hastalıklarla mücadele ediyor. Bu hastalıkların teşhis ve tedavisinde antikorlarlar kullanılıyor. Projemle bu tedaviyi daha ekonomik bir şekilde sunmayı amaçladım. Bunda da başarılı olduk. Uzun süre proje ekibindeki öğretmenlerimle kaynak taraması yaptık. Bir yıldır üzerinde çalıştığım projemde antikorların tanınması ve saflaştırılması için yeni bir malzeme önerdim. Proje yarışmasına bir çok ülkeden 800’den fazla proje katıldı. Ürettiğim yeni malzeme antikorların saflaştırılmasının maliyetini düşürüyor. Bundan sonra kimyaya olan ilgimi devam ettirmek ve bu yönde çalışmalar yapmak istiyorum.”

Mert Ege Arıcı, bu projesiyle Nepal’deki Genç Bilim İnsanları Asya Pasifik Konferansına da katılım gösterecek.

Kaynak: T24

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.