Livaneli’nin Romanı Rusya’da ‘En İyi 20 Kitap’ Listesinde

Zülfü Livaneli’nin Kardeşimin Hikayesi adlı romanı Rusya’da daha basılmadan en iyiler listesine girmeyi başardı.

Forbes Life dergisine göre, Livaneli’nin henüz basım aşamasında olan romanı, bu yıl Rusya’da yayımlanacak ‘En İyi 20 Kitap’ listesine girdi. Livaneli’nin Rusya’da yayımlanacak ilk kitabı Kardeşimin Hikayesi için Rusya’yı ziyaret etmesi ve okurlarla buluşması bekleniyor.

Önümüzdeki dönemlerde Rusya’da diğer eserleri de yayımlanacak Zülfü Livaneli’nin Kardeşimin Hikayesi kitabında; kurguyla gerçek karışıyor, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine giriliyor ve hikaye içinde hikaye başlatan kitap, modern bir Binbir Gece Masalı’nın kapılarını aralıyor, ancak bu kez Şehrazad erkektir.

“Mantıksız gibi geliyor ama o sabah uyandığımda tuhaf bir haber alacağımı biliyordum. Karadeniz’in lacivert dalgalarıyla baş başa kalmış olan bu ıssız köyde geçen her gün birbirinin aynısı olduğu için burada insanların heyecanla konuşacağı olaylara pek sık rastlanmazdı. O günün de ötekiler gibi sessizce akıp gitmesi gerekirdi ama galiba başka şeyler olacaktı. O mahmur sabah saatlerinde bir cinayet haberi alacağımı bilmiyordum elbette ama bir haber gelecekti. Daha yataktan çıkmamıştım, gözlerim kapalıydı, arkalarında fosforlu çizgiler bırakarak yıldırım hızıyla hareket eden mor tavşanları izliyordum.”

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.