LIVELY BODIES!

Her yıl temmuz ayında düzenlenen ‘’Dünya Vücut Boyama Festivali’’, vücut boyama sanatına hayran olan ve dünyanın pek çok ülkesinden gelen insanları ağırlıyor. Hiç kuşkusuz Avusturya, dünyanın en renkli festivalini gerçekleştiriyor. A. Halim Kulaksız ve Nejat Türkmen, işte bu önemli festivali kendi bakış açıları ile bir karma sergi şeklinde bizlere sunuyor. Ekavart Galeri’de açılan sergi, 1 Nisan’a kadar devam edecek.

lively-bodies-resim-2

3 Mart’ta başlayan serginin açılışında şu sözler söylendi: ‘’Her yıl Avusturya’nın Pörtschach kentinde düzenlenen geleneksel ‘Vücut Boyama Festivalinde’, dünyanın en önde gelen vücut boyama sanatçıları gelip atölyeler düzenler ve yapılan yarışma ile festival bir şenlik havasında geçer. A.Halim Kulaksız ve Nejat Türkmen bu önemli festivalin kendi zihinlerinde ve ruhlarında bıraktıkları izleri, bizlere fotoğraf makinelerinin vizöründen aktarıyorlar ve festival süresince renkten renge, şekilden şekle boyanan modeller üzerindeki sanat eserlerini, fotoğraf ortamı aracılığı ile bizlere aktarıp, ölümsüzleştirmiş oluyorlar. Klasik resmin aksine, insan vücudu şekilden şekle girdiği için hem sanatçıya hem de izleyiciye dinamik ve hareketli bir tuval oluşturuyor’’

lively-bodies-resim-3

Sergide A. Halim Kulaksız ve Nejat Türkmen’in gözlerinden bir tespiti görüyoruz. Ancak onlar, olan biten şeyleri tespit etmekle kalmayıp onlara daha farklı yorumlar katıyorlar.

lively-bodies-resim-4

Body Painter’ın üzerinde çalıştığı şey insan bedenidir. Bu insan bedeni boyandığı zaman bir katman oluşturuyor ve onu boyayan sanatçı ruh haline, atmosfere ve boyadığı renklere göre de bir başka şekil veriyor. Vücudu boyanan model -yani insan-, başka şekillere girerek yeni bir katman daha yaratmış oluyor. A. Halim Kulaksız ve Nejat Türkmen, bize bu çekmiş oldukları fotoğraflara bir katman daha ekleyerek kendi ruh hallerini yansıtacak şekilde yeni bir şekil ve biçim veriyorlar. Böylece aslında dinamik olarak devam eden body painting sanatı, kendi fotoğraflarında da yaşamaya devam ediyor.

lively-bodies-resim-5

Serginin bize vermeye çalıştığı şey: Canlı, heyecanlı, ritmik, hareket dolu bir festival ile sanatlarının bir araya getirilişini aktarmak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.