Louvre Piramidi 30 Yaşında!

Fransa’nın başkenti Paris’te, Louvre Sarayı’nda bulunan ve üç yüz elli binden fazla esere ev sahipliği yapan Louvre Müzesi, bu yıl avlusunda yer alan Louvre Piramidi’nin 30. yaşını kutladı.

Paris’in önemli simgelerinden olan Louvre Piramidi, bu yıl 30. yaşını dünyaca ünlü Fransız sokak sanatçısı Jean René (JR)’nin sıra dışı çalışması ile kutladı. The Secret of the Great Pyramid adını verdiği çalışma, optik illüzyonla kurgulanmış sıra dışı bir enstalasyon çalışması.

26 Mart’ta başlayan çalışmalar, JR’a 400 gönüllünün yardım etmesiyle 29 Mart tarihinde tamamlandı. Hızlı yapıştırma tekniği ile hazırlanan çalışmada, yaklaşık iki bin parça kâğıt kullanıldı.

30 Mart Cumartesi günü halka açılan alandaki görsel, ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Sanatçı, bir gün içinde ziyaretçilerin ayakları altında dağılan çalışması için; “Görüntüler, hayat gibi fanidir. Güneş, hafif tutkalı kurutur ve her adımda, insanlar kırılgan kâğıdı parçalar” ifadelerini kullandı.

Sanatçı, Çin asıllı ABD’li mimar I.M. Pei tarafından günümüze kazandırılan piramidin, temellerini ortaya çıkarmayı amaçladığını söyledi. Optik illüzyon ile kurguladığı enstalasyonun, piramidin büyük bir yarık tarafından yutulsaydı nasıl görüneceğini göstermek için tasarladığını belirtti.

“Piramit antik ve modern zamanları karıştırma yolunda bana her zaman ilham vermiştir. Şimdi ise, büyük bir kısmı arkeoloji ve modern zamanı yüzleştiriyor” diyen sanatçı, çalışmasını geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden yönetmen Agnès Varda’ya adadığını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.