Louvre’un Cam Piramidi Nereye Gitti?

Paris’in kalbine Seine Nehri’nin eşsiz güzeli Louvre Müzesinin bahçesine, ünlü Louvre Piramidine konuk oluyoruz. Müze girişinde yer alan 4 piramidin en büyüğü olan yapı 1989 yılında tamamlanmış. Dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand tarafından modernist mimarinin en önemli temsilcisi Ieoh Ming Pei’ye emanet edilen piramitler, Paris’in en önemli simgelerinden birisidir.

Louvreun-Cam-Piramidi-Nereye Gitti-1

Barok mimarinin ender örneklerinden biri sayılan müzeye tamamen uyumsuz tarzda inşa edilen piramitler, çoğu sanat çevrelerince tartışma konusu olmuştur. Fakat ultra modern bir tarz olarak algılanan yapı, bu tarzıyla da çoğu kez taklit edilmiştir. Dünyanın en uğrak noktalarından biri olan Louvre Piramidi, Dan Brown’nun yazdığı Da Vinci Şifresi kitabıyla aynı isimle beyazperdeye uyarlanan filme de konuk olan yapı bu sefer dünyaca ünlü Fransız sokak sanatçısı JR’ın ellerine teslim oluyor. Sanatı ve eylemi birleştiren sanatçı olarak adlandırılan JR, “dünyayı en büyük sanat galerisi” olarak adlandırıyor. Önyargılara, ötekileştirmeye ve özgürlükler üzerine irdeleyici ve provokatif çalışmalar ortaya koyan sanatçı yaptığı işi nüfuz ve istila eden şeyler olarak tanımlıyor.

Louvreun-Cam-Piramidi-Nereye Gitti-2

Paris sokaklarında başladığı anonim kimliğiyle dünyaya yayılan JR, 24 saatliğine Louvre Müzesi’nin yönetimini ele geçirdi. Piramidin ön yüzünü müze binasının siyah beyaz fotoğrafıyla kaplayan sanatçı, ön cepheden bakıldığında piramidi adeta görünmez bir hale getirdi. Etkileyici bir görsel yanılsama ortaya koyan JR, hayranı olduğu Ming Pei’nin piramidini müzeyle daha uyumlu bir hale getirerek, Fransızların hoşnutsuzluğunu da bir anlamda yıkmak istemişe benziyor.

Louvreun-Cam-Piramidi-Nereye Gitti-3

Louvreun-Cam-Piramidi-Nereye Gitti-4

Dünyanın en çok fotoğraf çekilip, paylaşılan noktalarından biri olan Louvre Müzesi ve Piramidi, sadece Fransızlara değil, orayı ziyaret eden turistler için de güzel bir sürpriz olacağa benziyor. JR Louvre’da(JR at Louvre) ismini verdiği projesiyle Louvre Piramidi artık varla yok arası!

Louvreun-Cam-Piramidi-Nereye Gitti-5

Louvreun-Cam-Piramidi-Nereye Gitti-6

Louvreun-Cam-Piramidi-Nereye Gitti-7

Louvreun-Cam-Piramidi-Nereye Gitti-8

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.