M. Korkut Akaçık

Adım M. Korkut Akaçık. 1968, İzmir doğumluyum. Chicago’da yaşıyorum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Ana Sanat Dalı’ndan mezun olduktan sonra, Northern Illinois University’den Art&Design konusunda MFA derecesi aldım.

İlkokuldayken izlediğim Leonardo da Vinci belgeselinden çok etkilenip etrafımda ne varsa çizmeye başladım. Sonraları, özellikle Conan ve Örümcek Adam çizgi romanlarının etkisiyle de ‘çizgi’ hayatımın değişmez bir parçası oldu. Hem geleneksel, hem de dijital malzemeleri kullanıyorum. Her ikisinin de duruma göre avantaj ve dezavantajları var. Yağlı boya, sulu boya, pastel ve akla gelen tüm geleneksel malzemelerle işler üretiyorum. Ayrıca yirmi yıldan fazladır Wacom grafik tablet kullanarak dijital işler yapıyorum.

Etrafımdaki her hangi bir şey bana esin kaynağı olabilir. Kişisel işlerimde çoğunlukla kendi yaşadığım yada başkalarının yaşadıklarından yola çıkarım. Konuları önceden belirlerim, ama bazen de aniden çıka gelen fikirler olur. O zaman bunları bir kenara eskiz olarak not ederim.

Üniversitenin ikinci sınıfından itibaren animasyon yapmaya başladım. Profesyonel hayatım reklam sektöründeki en önemli ajanslara illüstrasyon, animasyon, ve storyboardlar, prodüksiyon şirketlerine ise shooting boardlar üreterek devam etti. Ajanslarla beraber pek çok ödüllü reklama imza attım.

2006’da Okan Bayülgen’le Televizyon Makinası’nda çalışırken kısa film ve animasyon yönetmenliğinin yanında, canlı yayında kamera karşısına da geçtim. 2012 yılında yüksek eğitim almak üzere Amerika Birleşik Devletleri İllinois eyaletine geldim. Üniversitedeki atölyemde yağlı boya, akrilik ve pastel kullanarak resimler ürettim. 2016’da video enstalasyonumla Jüri Özel Ödülü aldım. Kişisel ve karma olmak üzere 13 sergim oldu. Başka sanatçı ve müzisyenlerle 4 canlı performans gerçekleştirdim.

Illinois Eyaleti eğitim sistemindeki ekonomi ve finans programında kullanılmak üzere çizgi karakterler ve kitap kapakları tasarladım. Amerika’nın en iyi senfoni orkestralarından biri olan Chicago Sinfonietta için özel olarak bir video ve illüstrasyonlar hazırladım.

Mottom “Hiç bir zaman vazgeçme!” olduğu için,  gittikleri yoldan şaşmayan ve azmeden herkes bana ilham kaynağı oldu. Hayattaki en önemli dönüm noktalarımdan biri ilk kez reklam ajanslarına illüstrasyon yapmaya başlamam ve yüksek yapmak için 45 yaşında A.B.D.‘ye gelmem oldu. Şu anda birisinin hikayesi bana ait olan iki grafik roman ve yine kendi yazdığım bir kısa animasyon film projesi üzerinde çalışıyorum. Yeni sergi hazırlıklarım var. Bu sergilerdeki işlerimle ziyaretçilerimin kafalarında soru işaretleri yaratmak ve bu yolla harekete geçmelerini sağlamak istiyorum.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.