Maceraperestler İçin Önerilebilecek En Tehlikeli 5 Yol

Adrenaline bir uyuşturucu gibi bağımlı olan maceraperestler, yeryüzünde yer alan en zorlu engelleri aşmak için yanıp tutuşurlar. Bu engellerin arasına dünya üzerinde yer alan en zorlu ve en tehlikeli yolları aşmak da dahil edilebilir. Eğer ki sizde bu tutkuya sahipseniz; yazının devamında size önereceğimiz 5 tehlikeli yol, sizin için iyi birer rota olacaklardır.

5. BR-116, Brezilya

Brezilya’nın kıyı şeridi boyunca devam eden bu yol, yaklaşık olarak 4300 km uzunluğundadır. BR-116’nın üzerindeki dik yamaçlar ve engeller ona; “Cehenneme giden yol” ünvanını kazandırmıştır. Bu yolun üzerindeki trafiğin birçoğunu kamyonlar gibi ağır araçlar oluşturuyor. Ancak yer yer bir otoyoldan çok bir patikaya dönüşen bu yolda dikkatinin küçücük bir parçasını kaybeden sürücüler, kendisini büyük bir felaketin içinde bulabiliyor. Ama çok dar ve aşırı engebeli bu yolda, doğayı hissederek seyahat etmenin eğlenceli olduğunu düşünen birçok maceraperest, BR-116’ya akın ediyor.

br-116-brezilya

4. Stelvio Geçidi, Italya

Doğu Alpleri’nin 2700 metre yüksekliğinde yer alan bu kaplanmış yol, tam 48 keskin viraja sahip. Çoğu zaman bu virajlarda 180 derece dönmeniniz gerekiyor. Stelvio geçidinde yapacağınız en küçük bir hata, bariyerleri aşıp Alpler’in dik yamaçlarından aşağı sürüklenmenize neden olabilir. Ama ne kadar tehlikeli olursa olsun, bu geçit görülmesi ve yaşanması gereken doğal güzelliklerle çepeçevre sarılmış durumdadır.

stelvio-gecidi-italya

3. Guoliang Tünel Yolu, Çin

Sadece 4.5 metre yüksekliğe ve 3.5 metre genişliğe sahip olan bu tünel, standart araçların geçebileceği kadar bir boşluğa sahip. Bu tünelin güzel tarafı ise aşağıda uzanan dik yamaçtaki doğal güzelliği görebileceğiniz 30 tane doğal pencereye sahip olmasıdır. Ancak aracı siz kullanıyorsanız bu güzelliklerden mahrum kalacaksınız demektir. Çünkü “hata affetmeyen yol” ünvanına sahip olan bu tünelde dikkatinizi dağıtmak gibi bir lüksünüz yok.

Guoliang-tunel-yolu-gecidi (1)

Guoliang-tunel-yolu-gecidi (2)

2. Karakoram Otoyolu, Pakistan – Çin

Pakistan ile Çin’i birbirine bağlayan bir rota olan bu yol, 4900 metre yükseliğe ulaştığından yükseklik korkusu olanlar için tam bir kabus olabiliyor. Karakoram Otoyolu’nun “Dostluk Yolu” ünvanı sizi yanıltmasın. Çünkü bu ünvan sadece Pakistan ile Çin arasında uzandığı için verilmiş. Uçurumun kenarında uzanan bu otoyol, birçok maceraperest turistin akınına uğramaya devam ediyor.

karakoram-otoyolu-pakistan (1)

karakoram-otoyolu-pakistan (2)

 1. Yungas Yolu, Bolivya

Bolivya’daki Andes Dağı’nın yaklaşık 4500 metre yükseliğine ulaşan Yungas Yolu, çok dik uçurumları ile dünyanın en tehlikeli yolu olarak sayılıyor. Bu nedenle “Ölümün Yolu” olarak adlandırılan bu yol, ülkenin kuzeydoğusunda yer alıyor ve 65 kilometrelik bir mesafe boyunca uzanıyor. Yıllardır sayısız aracın uçurumlarından aşağı düşmesine rağmen doğal güzellikleri maceraperest turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

yungas-yolu-bolivya (1)

yungas-yolu-bolivya (2)

Bu yollar tehlikeli olarak nitelendirilmesine rağmen birçok maceraperest ruhun hayallerini süslüyor. Hiç yapılamayacak olsa da yapılacaklar listesinde yer alması gereken rotalardan bazıları bunlar olmalıdır. Hayallerinizde yer alması bile size yaşama sevinci katacağına eminim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.