Man Booker Ödülü’nün Bu Yılki Kazananı Açıklandı!

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Man Booker’ın bu yılki kazananı belirlendi.

Her yıl İngilizce yayımlanan romanlara verilen Man Booker Ödülü’nün bu yılki kazananı ABD’li yazar George Saunders oldu. Saunders, ‘Lincoln in the Bardo’ (Arafta) adlı kitabıyla ödüle layık görüldü.


Paul Auster, Ali Smith, Emily Fridlund, Mohsin Hamid gibi başarılı yazarların da aday gösterildiği Man Booker ödülünün bu yıl George Saunders’e verilmesinin sebebi ise Man Booker Roman Ödülü Seçici Kurul Başkanı Baroness Lola Young tarafından şöyle açıklandı: “Kazanan kitap, yeniliğiyle, yazım tarzıyla bir adım öne çıkıyordu. Jürilerden biri kitabı gökyüzünde patlayan havai fişeklere benzetti. Kitap ölüm, yas, mahrumiyet gibi konulardaki düşüncelerimizi sorgulatıyor ve bunu yaparken kendi faniliğimizle, başkalarının ve özellikle sevdiklerimizin faniliğiyle barışmamızı sağlıyor.”

Yaşayan en iyi öykücülerden biri sayılan George Saunders, Arafta adlı kitabında; ölüm, acı ve kaybetme kavramlarına farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Amerika ile aynı anda Türkiye’de de okuyucuyla buluşan kitap, yazarın mizahla yoğurduğu üslubunun çarpıcı anlatım gücüyle birleşimini yansıtıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.