MANYETİK IŞILTI : Aurora Borealis

Daha çok Kuzey Işıkları olarak bildiğimiz Aurora Borealis bize doğanın en büyük mucizelerinden biri diyebiliriz. Maalesef bulunduğumuz ülkenin sınırlarında hiç rastlanmaz. Auroralar , Güneş’ten gelen yüksek enerjili manyetik alana kapılarak atmosfere girmesi ve buradaki atomlarla foton salınıma neden olmaları sonucu oluşur. Tabi bu bir çok bilimsel kaynakta bulunan açıklamadır. Peki bu bölgenin asıl yerel halkı olan Sami Laponlar eski çağlarda bu doğa olayını nasıl yorumlamışlardır?

kuzey-isiklari-1

Laponlar ışıkları ölen kişilerin Dünya’yı terkeden ruhları olduklarına inanıyorlardı. Işıklar gökyüzünde belirince büyük bir saygı ile sessizce ışıkları izlerler ve ışıklara saygısızlık etmenin büyük şansızlıkları beraberinde getireceği düşünürlermiş. Lapon şamanistler ışıkları gördüklerinde davullar çalarak ışıkların gücünü bedenlerine aktarmaya çalışırlarmış.

kuzey-isikleri-2

Auroralar kuzey manyetik kutbunda sıklıkla görülür.Bu ışıklar geceleri çok daha iyi gözlemlenir ve iyonosferde meydana gelir. Auroralar dalgalar halinde gökyüzünde süzülürler, sabitlikleri yoktur.

kuzey-isiklari-3

Auroralar kuzey yarım kürede Eylül-Ekim ve Şubat-Mart-Nisan aylarında ortaya çıkıyor.
Özellikle Finlandiya’da ki İvalo şehri kuzey ışıklarının en müthiş izlenebildiği yerlerden biri.

kuzey-isiklari-4

Ayrıca www.auroraborealisyukon.com gibi gün içerisinde Auroraların görüldüğü yerlerin koordinatları ve derecelerini veren bir site de mevcut. Günlük tur veya uzun vadeli geziler içinde bu siteden çok iyi bilgiler alabilirsiniz.

 

Finlandiya’da Aurora Borealis

 

Norveç’te Aurora Borealis Time Lapse

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.