Mardin’de, Yerebatan Sarnıcı’ndan Daha Derin Sarnıç Bulundu

Mardin’de bulunan Dara Antik Kenti‘nde yapılan kazılarda, Yerebatan Sarnıcı’ndan 6 metre daha derin su sarnıcı ortaya çıkarıldı.

6’ncı yüzyılda Bizans İmparatorluğu’nun Doğu’daki son kalesi olarak kabul edilen Dara ve çevresi, o dönem savaşların en yoğun olduğu bölge olduğundan 18 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde surlarla çevrilerek bir savunma sistemi oluşturuldu. Yaklaşık 40 bin nüfusun barındığı kentin su ihtiyacı da yapılan sarnıçlar aracılığıyla giderildi. NTV haberine göre, Bizans İmparatorluğu dönemine ait yapıların bulunduğu alanda yapılan kazı çalışmalarında bu sarnıçlar da ortaya çıkarılmaya başlandı.

Son ortaya çıkarılan ve halk arasında ‘zindan‘ olarak adlandırılan 10 bin metreküp su alma kapasitesine sahip su sarnıcının, derinlik bakımından İstanbul’da bulunan ve 6’ncı yüzyıl Bizans dönemi eseri olan Yerebatan Sarnıcı’ndan 6 metre daha derin olduğu belirlendi.

Dara Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Kafkas Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Metin, kente Güneydoğu’nun veya Doğu’nun Efes’i gibi bir takım adlandırmalar yapıldığını ama en uygun tanımın ‘Bizans’ın son kalesi‘ olabileceğini söyledi.

Dr. Metin, “Bu yapı bir mimari şaheserdir. Yaklaşık 23’e 16 çapında 15 metre yüksekliğinde bir yapıya sahip. Bu yapısıyla 10 bin metreküp su kapasitesine sahip. Bizans döneminin en ünlüsü olarak bildiğimiz Yerebatan Sarnıcı’ndan da yaklaşık 6 metre daha fazla bir yüksekliğe sahip. Bu açıdan da oldukça önemlidir. Anadolu’nun su kapasitesi ile her şeyiyle vurgulanan ve antik dokusu bozulmamış Bizans’a ait en önemli yapılarından birisidir.” dedi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.