Marvel Filmleri Hangi Sırayla İzlenir?

Marvel Sinematik Evreni hangi sırayla izlenir

Marvel Sinematik Evreni’ni daha iyi anlayabilmeniz adına siz değerli okurlarımız için Marvel filmlerini izlenme sırasına göre listeledik. Peki, Marvel filmleri hangi sırayla izlenir? 

Özel Efektler Dosyası No:I – The Matrıx

Marvel Filmleri Hangi Sırayla İzlenir?

Marvel, filmleri ile sinema dünyasının son yıllardaki en etkin üreticilerinden bir tanesi. İlk kurulduğu yıldan yana çizgi romanları ile tüm dünya çapında milyonlarca okuyucu kitlesi edinen Marvel, aynı zamanda sinematik evreniyle de son dönemlerde ön plana çıkmayı başarıyor.

Neredeyse son 10 yılı filmleriyle istila eden Marvel, 1986 yılından bu yana çeşitli filmler ile karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca da ana hikayeyi anlamak için şu zamana kadar vizyona girmiş olan Marvel filmlerini kronolojik bir sıraya göre izlemeniz gerekiyor. Peki, Marvel filmleri hangi sırayla izlenir? İşte, karşınızda Marvel filmleri kronolojik izleme sırası!

Marvel Filmleri Kronolojik İzleme Sıralaması

1. Captain America: First Avenger

Marvel Sinematik Evreni‘nin kronolojik sıralamasında yer alan ilk film olan Kaptan Amerika: İlk Yenilmez bildiğiniz üzere 2011 yılında seyirci ile buluşmuştu. Marvel ve Sheild evreninin başlangıç noktası olan Kaptan Amerika filminde Tesseract ile birlikte Infinity Gem hikayesine değiniliyor.

Bunun yanı sıra yapımının son sahnesinde ise bütün Marvel karakterleri bir araya gelmiş ve film doğrudan Avengers’a bağlanmıştır. Bu yüzden Captain America: First Avenger, Marvel filmleri izleme sırasında listenin başındadır.

2. Iron Man

Marvel Sinematik Evreni’nin belki de en çok sevilen karakterlerinden biri olan Iron Man, aynı zamanda Marvel Sineması’nın çıkışı olan ilk filmidir. Tony Stark’ın kötülere karşı geliştirdiği ve sahip olduğu teknoloji ile dikkat çeken Iron Man zırhını konu alan yapım 2008 yılında vizyona girmiş ve IMDb üzerinden tam olarak 7.9 puan almayı başarmıştır.

Aynı zamanda Tony Stark’ın nasıl Iron Man’a dönüştüğünü konu edinen film, bildiğiniz üzere serinin devam filmlerinden sonra Avengers ekibine dahil olmuştur. Iron Man her ne kadar 2008 yılında vizyona girmiş olsa da hemen yukarıda belirtiğimiz nedenden izleme sırasında 2. film olarak karşımız çıkmaktadır.

3. The Incredible Hulk

Marvel filmleri hangi sırayla izlenir konusuna Hulk filmi ile devam ediyoruz. İlk Iron Man filmi ile beraber vizyona giren Hulk, Bruca Banner’in hikayesini konu edinmektedir.

4. Iron Man 2

2010 yılında vizyona giren Iron Man 2, aynı zamanda Tony Stark’ın kendisinin herkese süper kahraman olduğunu açıkladığı film olarak da bilinmektedir. İlk Iron Man filminin hemen ardından yaşanılan olayları konu alan filminde aynı zaman Coulson’ın hikayesi üzerinde de durulmaktadır.

5. Thor

Marvel filmleri sıralamasında 5. film olarak karşımıza çıkan yapımda Thor’un dünyaya gönderilmesi ve sonrasında yaşanan olayları konu ediniyor.

6. Avengers / Yenilmezler

2012 yılında vizyona giren Avengers / Yenilmezler filminde SHIELD adıyla tanınan uluslararası barış örgütünün başındaki Nick Fury, Thor’un kardeşi Loki’nin düşmanlığına karşı şimdiye kadar yayınlanan Marvel Süper Kahramanları‘nı bir araya toplar. Marvel filmleri sıralamasındaki ilk bölümün sonu olarak gösterilen Avengers filmde bir araya gelen Marvel Süper Kahramanları dünyayı büyük bir felaketten kurtaracaktır.

7. Iron Man 3

2013 yılında vizyona giren Iron Man‘in üçüncü film IMDb üzerinden toplamda 7.2 puan almayı başarmıştır. Bu filmin Marvel Sinematik Evreni’nin hikaye işleyişine pek bir etkisinin bulunmadığını da özellikle belirtelim. Fakat, bu film her ne kadar Marvel filmlerinin hikaye işleyişine pek bir etkide bulunmasa da Sinematik Evren’de ikinci bölümün başlamasına zemin oluşturmuştur.

8. Thor 2: Dark World

Iron Man 3 filmi ile beraber 2013 yılında vizyona giren Thor’un ikinci filmi olan Karanlık Dünya’da bizleri iyi kötü kardeşlerden Thor ve Loki karşılıyor. Marvel Sinematik Evreni’nin ikinci bölümünün hikayesinin temeli oluşturan Thor: Dark World filminde SHEILD ve Tesseract konularının derinlemesine işlendiğini görmekteyiz.

9. Captain America 2: Winter Soldier

Marvel filmleri izleme sıralamasında 9. film olarak karşımıza çıkan Captain America 2: Winter Soldier filminde SHEILD ve HYDRA karşılaşmasının derinlerine iniliyor. Birbirinden etkileyici ve heyecan verici sahnelere ev sahipliği yapan filmin aynı zamanda Marvel Sinematik Evreni’nin en etkileyici yapımlarından biri olduğunu da gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

10. Guardians of the Galaxy

Gelelim Marvel filmleri izleme sırasında 10. film olan Guardians of the Galaxy‘e. Bu film aslında Marvel Sinematik Evreni’nin hikaye işleyişine herhangi bir katkısı bulunmuyor. Bu film, diğer Marvel filmlerinin aksine dünya yerine uzayda geçmektedir.

11. Guardians of the Galaxy 2

İzleme sırasında 11. sırada yer alan Guardians of the Galaxy 2, Marvel’ın Infinity War efsanesinden öncesini konu alıyor. Bu yüzden Marvel evreni için önemli bir konuma ev sahipliği yapıyor.

12. Avengers 2: Age of Ultron

İlk filmden 3 yıl sonra vizyona giren Avengers 2: Age of Ultron ile Marvel Sinematik Evreni’ne yeni kahramanlar dahil olmuştur. Bunun dışında Marvel filmlerine yön veren Sokovia olaylarının yaşandığı filmde SHEILD da yeni yol haritasını belirlemiştir.

13. Ant-Man

Marvel evreninin renkli kahramanlarından biri olan Ant-Man tıpkı Guardians of the Galaxy serisinde olduğu gibi ana hikaye ilerleyişine herhangi bir etkisi bulunmuyor.

14. Captain America 3: Civil War

Yepyeni Marvel karakterlerinin bir araya geldiği Captian America 3, Avengers Infinity War filminin hemen öncesini konu alıyor. Bunun yanı sıra Spider-Man ve Black Panther gibi kahramanlarda bu filmde Avengers ekibine dahil olmuştur.

15. Black Panther

Wakanda ile tanıştığımız Black Panther filmi, yine Avengers Infinity War öncesine zemin oluşturuyor. Bu yüzden Marvel filmleri izleme sıralamasında 15. film olan Black Panther, ana hikaye akışında önemli bir yere sahip.

16. Spider-Man: Homecoming

2017 yılında genç Peter ile bizleri karşılayan Marvel, Spider-Man filmi ile IMDb üzerinden 7.5 puan almayı başardı.

17. Doctor Strange

Avenger 3 Infınity War öncesinde süper kahraman filmleriyle karşımıza çıkmaya devam eden Marvel, 2016 yılında Doctor Strange bu filmin ardından Avengers ekibine dahil olmuştur.

18. Thor 3: Ragnarok

2017 yılında vizyona giren üçüncü Thor filminde, Thor bizleri yepyeni stiliyle karşılamıştır. Infinity War öncesi mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan biri olan Thor 3, ana hikaye ilerleyişi konusunda önemli bir yere ev sahipliği yapıyor.

19. Avengers 3: Infınity War

2018 yılında vizyona giren ve sayısızca rekor kıran Avengers’ın üçüncü filmi Infınity War, şu zamana kadar vizyona giren en iyi Marvel filmleri arasında yer alıyor. Thanos’a karşı Avengers ekibinin mücadelesini konu alan yapımda ayrıca ilerleyen yıllarda vizyona girecek olan Captain Marvel ve Avengers: Endgame gibi yapımlara ince göndermelerde bulunuyor. Bu yüzden ana hikayeyi daha iyi kavramanız adına serinin bu filmini pür dikkat izlemenizi tavsiye ederiz.

20. Ant-Man and The Wasp

Infinity War’dan sonra vizyona giren ve Avengers 4 filmine birçok göndermede bulunan Ant-Man and The Wasp, eğlenceli ve aksiyon dolu yapısıyla ön plana çıkmayı başarıyor.

21. Captain Marvel

Avengers 4 filminin kilit karakterlerinden biri olan Captain Marvel, aynı zamanda en güçlü Avengers kahramanı olarak da karşımıza çıkmaktadır. 2019 yılının en çok beklenen filmlerinden biri olan ve Avengers Infinity War‘den hemen sonrasını konu alan yapım, ana hikaye işleyişine katkısından dolayı izleme sırasında 21. sırada yer alıyor.

22. Avengers 4: Endgame

Marvel Sinematik Evreni’nin final filmi olarak da bilinen Avengers 4: Endgame, Avengers: Infınity War filminin hemen ardından yaşanan olayları ele alıyor. Bu yüzden Avengers: Endgame MCU’nun son filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kısımda film hakkında spoiler vermemek adına pek bir detay paylaşmayacağım.

23. Spider-Man 2: Far From Home

Tüm herkes Marvel Evreni’nin Endgame filmi ile bittiğini zannederken dev yapımcı bir sürprize imza atarak Avengers: Endgame filminin hemen sonrasını konu alan Spider-Man Far From Home filmi ile karşımıza çıktı.

Aynı zamanda filmin sonunda yer alan Ajan Fury sahnesi ile Marvel Evreni‘nde 4. Evre resmen başlamıştır. Serinin bu filmi aslında bir devri kapatıp bir bir devri başlatmıştır

Marvel filmleri nasıl izlenir konusuyla beraber, Marvel Sinematik Evreni’nin 3. Evre filmlerinin hangi sırayla izlemesi gerektiğini siz değerli okurlarımız için sıraladık. Eğer, bu tür içeriklere ilginiz var ise daha önceden sizler için hazırlamış olduğumuz ”Geçmişten Günümüze Marvel Filmleri” konumuzu da bir göz atmanızı tavsiye ederiz .

1 Yorum

 1. Avatar

  yavuz

  03 Mayıs 2020 en 13:22

  Bu sırayla izlerseniz filmler bittikten yazıların sonundaki sahnelerin anlamı kalmayacaktır. filmlerin çıkış tarihleri ile izlerseniz, sinema yayın tarihleri ile izlerseniz her filmin sonunda ki kısa sahneler anlam kazanır. Bu nedenle sırasıyla aşağıdaki gibi devam ediniz

  1- Hulk (Hulk un seviglisinin babası Savunma bakanı)
  2- Demir Adam (Fury son sahnede, ajan colsan film serisinde)
  3- Demir Adam 2 (ajan colsan thor için göreve atanıyor son sahne de thor a bağlıyorlar.)
  4- Thor (Teserac ve diğer maddelerin geldiği diyarlar anlatılıyor)
  5- Kaptan Amerika (Tarihi olarak geçmişte olmasına rağmen geleceğe geldiği için anvengers filmine bu şekilde bağlıyorlar)
  6-Avengers

  sonra devam ediniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.