Masal Şehri Brüj’e Yolculuk

Brüj; hayalleri süsleyen, peri masallarını andıran büyülü bir şehir. Şehrin güzelliğine kapılıp kendinizi rutin hayatın dışında, gerçeklikten biraz da olsa uzaklaşıp farklı bir zamanda yola çıkmış hissedebilirsiniz.

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-1
Brüj, Belçika’nın Flandra (Flaman) Bölgesi’nin, Batı Flandra Eyaleti’nin başkenti. Tarihi kayıtlarda birçok farklı isimle anılıyor. Brugge isminin Eski Flamanca/Felemenkçedeki köprü sözcüğü olan “brucge” sözcüğünden geldiği tahmin ediliyor. Toplam nüfusu 117.351.
Amsterdam, Stockholm ve Hamburg gibi kanal-merkezli bir şehir olduğundan onlar gibi, Brüj de “Kuzeyin Venedik”i, olarak adlandırılıyor. XI. yüzyılda Avrupa’nın ticaret merkezi olan Brüj, seller ve coğrafi değişiklikler yüzünden denizle bağlantısını bir iki kanal dışında kaybetmiş. Şehir merkezinin denize kıyısı bulunmuyor. Fakat tarihsel olarak liman bölgesine yakın olduğu için bir liman kenti olarak da anılıyor. Şehrin içindeki kanallar günümüzde ulaşım için kullanılıyor. Aynı zamanda turistik geziler de düzenleniyor.

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-2

Günümüze kadar gelebilmiş önemli Orta Çağ kentlerinden biri Brüj. Kentin, Orta Çağ atmosferini kaybetmemiş olması ilgimizi çekici. XII. yüzyıl malikânelerinin arasından süzülen kanalları, mimari yapısı ve çiçek pazarlarıyla adeta bir âşıklar kenti. Sakinliği tercih edenler için, yaz aylarında turist yoğunluğu olması sebebiyle sezon dışında ziyaret etmek daha cazip gelebilir.

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-3

Brüj’ün tarihî merkezi küçük olduğundan, birkaç günde gezmek mümkün.

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-4

Şehir, her mevsim başka bir güzelliğe bürünüyor. Özellikle yaz mevsiminde tatil sezonunun başlamasıyla daha kalabalık oluyor. Brüj’ü ziyaret etmek için en ideal zaman, havaların henüz ısındığı ancak çok kalabalık olmadığı nisan, mayıs ayları veya havanın çok soğumadı eylül ayı.

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-5
Belçika ve Brüj denince akla gelen ilk şeylerden biri de çikolata. Sokaklarda yürürken, çikolata dükkânlarının önünden geçerken dahi çikolata kokusunu duyabilirsiniz.

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-6

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-7

Brüj’deki en önemli geleneklerden biri de, ortak yönümüz olarak sayılabilecek el yapımı danteller. Bu geleneğe ‘rahibe işi’ de deniliyor. Dantel işlemeler satan dükkânlara rastlayabilir; geleneksel tezgâhlarda yapılışını seyredebilirsiniz.

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-8

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-9

Brüj ayrıca biralarıyla da ünlü. Eğer ilgileniyorsanız, 300’den fazla bira çeşidiyle de tanışma fırsatınız olacaktır. Ancak gece yaşantısını sevenler için Brüj’ün ideal bir tercih olmayacağını söyleyebiliriz.

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-11

Şehir hafta sonları, özellikle erken saatlerde sessizliğe bürünüyor.

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-12

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-13
Rivayete göre pırlanta taşlı nişan yüzüğünün tarihi de Brüj’e uzanıyor.
Brüksel Dükü Cesur Charles’ın kızı Burgdlyu Mary, babasının tek varisi olduğu için birçok soylu erkek kendisiyle evlenmek istemektedir.  Bu şerefe nail olan ise Avusturya Arşidükü Maximilian’dır.
Arşidük, nişan hediyesi olarak Burgdlyu Mary’e tek taş bir pırlanta hediye eder. Böylelikle birçok kadının rüyasını süsleyen gelenek burada başlamış olur.

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-14

Brüj, hem tarihi yapısının değişmemesi hem de 2. Dünya Savaşı’nda hiç zarar görmemiş olması sebebiyle Orta Çağ Avrupa mimarisinin en iyi örneği olarak görülmekte. Bu sebeple UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-15

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-16
Brüj, ayrıca Avrupa’nın önemli yüksek öğretim kurumlarından biri olan College of Europe’a da ev sahipliği yapmaktadır.

Masal-Sehri-Bruje-Yolculuk-17

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.