Masalsı Doğa : Kaş

Akdeniz bölgesinin ülkemizin her konuda en cömert bölgesi olduğunu söyleyebiliriz. Antalya sınırları içinde yer alan Kaş ise bence bu bölgenin en güzel tatil destinasyonu. Burada bulunan Kalkan ve Gölemiş ise son yıllarda oldukça gözde yerler halinde. Tertemiz koylar ve sakin bir ilçe olan Kaş ayrıca antik birçok yerleşime ev sahipliği yapıyor. Kaş’a ulaşım yaz aylarında oldukça kolay. Antalya merkezinden dolmuşlarla otobüslerle ilçeye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Yunan ana karasından en uzak Yunan adası Meis, Kaş’tan sadece 20 dakika uzaklıkta ve bu adada kapıda vize uygulaması geçerli. Pasaportunuzla günübirlik vize alarak bu sakin Yunan adasını ziyaret etme şansınız da var.

Plajları ile ünlü olan bu ilçede adını en çok duyurmuş olan plaj, Kaputaş Plajı’dır. Kaş’ın merkezinden 19 km uzaklıkta bulunan plaja 192 merdivenle inilmektedir.

kaputaş-plaji

Bir diğer plaj ise Patara’dır.

Patara, Türkiye’nin en geniş (800 m.) ve en uzun (15 km.) kumsalıdır. Akdeniz’de yaşayan 5 ayrı deniz kaplumbağası türünün ikisi Carettacaretta (Atlantik Okyanusu’na mahsus çok iri deniz kaplumbağası) ve Cheloniamydas (yeşil kaplumbağa) Antalya sahillerinin 17 bölgesini yumurtlama kumsalı olarak kullanmaktadır. Deniz kaplumbağası popülasyonu, Patara kumsalının Eşen Çayı ağzının doğusundan başlayarak doğuya Gelemiş Köyü’ne doğru antik kentin önündeki kumsalın doğu ucundaki dağlık kısmına kadar devam eder. Kumsal yaklaşık 7 km uzunluğundadır. Kaş’a 41 km uzaklıkta olan Patara Antik Kenti ise limanın doğu yakasında geniş bir alana yayılmış durumdadır. Günümüzde de hala yerleşimin olduğu Patara, beldenin en lüks butik otellerine de ev sahipliği yapıyor.

Kentin adından ilk kez Herodotos söz eder ve rivayete göre kentin kurucusu su perisi Lykia ile Apollon burada doğmuştur. Şehir Bizans döneminde de oldukça önemli bir konumdadır. Noel Baba olarak adlandırılan St. Nicholas’ın Pataralı olduğu söylenir. Hz. İsa’nın havarilerinden St. Paul, Roma’ya gitmek için Patara’dan gemiye binmiştir ve Patara Erken Hıristiyanlık Dönemi’nde piskoposluk merkezi olmuştur.

kas-patara

prima-donna-hotel-patara

Prima Donna Hotel Patara

Akçagerme Plajı ise minibüs veya yürüyerek ulaşabileceğiniz merkeze yakın yine güzel bir plajdır.

akcagerme-plaji-kas-antalya

Bayındır Limanı ise Kaş’ın 1.2 deniz mili güneydoğusunda yer alır, limana gitmenin en iyi yolu ise teknedir. Liman kayalıklara oyulmuş çok sayıda Likya mezarlığına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Limanağzı Plajı Mavi Bayrak’lıdır. Burası, yaz dönemlerinde teknelerin uğrak noktasıdır.

Kaş’a bağlı bir belde olan Kalkan ise kusursuz bir koyun kıyısına kurulmuş olan bir beldedir ve ilçeye 25 km uzaklıktadır.

kalkan-beldesi-kas

Kekova ise bence Kaş’ın en güzel yeridir. İlçeye 40 km uzaklıktadır. Lykia bölgesinin kıyısında Demre’nin (Kale) batısında yer alan Kekova, ismini ilk defa XIX. yüzyılın başında Cramer tarafından duyurmuştur. Çoğu kez de kaynaklara Kakava olarak geçmiştir.

kas-kekova

Kekova Adası ismini çevresindeki bölgeye de vermiştir. Ancak bu ada depremler sonucu deniz altında kalmış ve buraya Batık Şehir ismi de verilmiştir.kas-batik-sehir

Bu adanın yakınında Aperlai, Batık Kent, Kaleköy’deki Simena, Üçağızdaki Theimussa, Gökkaya Koyundaki Istlada isimli antik kentler bulunmaktadır.

En yüksek tepesi 188 m. karşısındaki anakara ile arasındaki kanal görünümündeki denizin derinliği ise 105 m.’dir. Kekova adı son yıllardaki güncelliğinden dolayı turizm ve korumacılık alanlarında da sıkça kullanılır olmuş, Çayağzı’ndan (Andriake) yapılan tekne turları “Kekova Turu” olarak anılmaya başlamış, daha da önemlisi ada ve çevresindeki arkeolojik doğal koruma alanları “Kekova Sit Alanı” olarak adlandırılmıştır.

kekova-kas

Yeme-içme kısmına gelirsek, bununla ilgili en güzel derlemeyi neredekal.com yapmış. Kaş’ta muhakkak gidilmesi gereken en iyi 10 mekanı şöyle derlemişler:

DejaVu

Gökyüzünü, güneşin kızıllığının masmavi denizin üzerine çarşaf gibi serilmesini, teknelerin pırpır sesini görüp duyabileceğiniz en güzel yerdir DejaVu. Kaş’ta güneşin en güzel battığı yerlerden biridir bu şirin mekan. Plajdan dönerken, hala deniz suyu üzerinizde duruyorken üşenmeyin ve buz gibi bir birayla güneşin batışını izleyin. Akşam yemekten sonra geleceksiniz eğer; birbirinden güzel ve leziz kokteyllerden mutlaka deneyin. Genellikle reggae müziği çalan mekanda müziğin ritmine kapılıp zaman kavramını unutacaksınız. Eşsiz manzara ve enfes kokteyllerin yanı sıra, şirinlikte sınır tanımayan bir mekandır DejaVu.
Mutlaka Deneyin: Kırmızı şarap, bira, kokteyller.

kas-dejavuHideaway

Kaş’ın gizli bahçesidir Hideaway. Gizli kalmış bu mekanı girişindeki begonvillerden ve mumlarla aydınlatılmış bir patikaya açılan koca eski kapısından tanıyabilirsiniz. Eskilerden, yenilerden en güzel blues arşivine sahip bir mekanlardan biridir burası. Bahçesinde dart oynanabiliyor. Birkaç kişiyseniz Kova içmenizi öneririm.

Mutlaka Deneyin: Mojito, Kova.

kas-hideaway
Mavi Bar

Kaş’ın simgesidir rengârenk masalarla süslü Mavi Bar. Kaş’a gelen herkes bir gün mutlaka oturur ve buz gibi bir bira içer burada. İç dekorasyonu ilginçtir, dış alanı cıvıl cıvıldır, manzarası Kaş marina ve meydandır. Diğer mekanlara göre daha yüksektir müziğin sesi ve burada en çok tüketilen içki biradır. Yemekten ve Kaş’ta yapacağınız mini turdan sonra mutlaka herkesin buluşma yeri olan Mavi’ye uğrayın ve kalabalığına karışın. Eğer çok kalabalıksa karşısındaki duvarda oturup biranızı yudumlayabilirsiniz çünkü Mavi ile karşısındaki duvar bir bütün gibi adeta. Masalarda yer bulamayan herkes duvarda oturup koyu bir sohbete dalıyor.

Mutlaka Deneyin: Bira

mavi-bar-kasEcho Bar

Kaş’ta canlı müzik olan nadir mekanlardan biridir Echo Bar. Neredeyse her gün canlı müzik var bu renkli ve popüler mekanda. Caz müzik sanatçılarının sık sık sahne aldığı bir yer olan Echo, eskiden deve ahırı olarak kullanılmış. Yüksek tavanlı, geniş bir sahnesi ve çiçeklerle çevrili şirin bir bahçesi vardır buranın. Sahneye çıkan sanatçılar arasında Jehan Barbur, Joy Voeth, Erkan Oğur, Bülent Ortaçgil, Sarp Maden ve Kaş’tan birkaç yerel grup var. Şarabınızı yudumlayıp dostlarınızla sohbet ederken, çalan müzik grupları sayesinde enfes bir müzik ziyafeti çekeceksiniz.

Mutlaka Deneyin: Mojito, şarap.

echo-bar-kas

Bay Bay Cafe & Bar

Kaş’ın en güzel manzaralı restoranlarından biridir Bay Bay Cafe& Bar. Uygun fiyata leziz yemekler yemek istiyorsanız, menüsü en zengin yerlerden biridir burası. Eşsiz manzarası, güler yüzlü işletmecisi ve huzurlu atmosferi ile kendinizi evinizdeymiş gibi hissedersiniz Bay Bay Cafe& Bar’da yemek yerken.

Mutlaka Deneyin: Pizza, mantı, sıcak sandviç çeşitleri. 

bay-bay-cafe-bar-kas

 Bi Lokma

Kaş’ın en popüler yerlerinden biridir Bi Lokma. Restoranın merdivenlerinden çıkmadan önce meşhur İzmir lokmasının satıldığı bir araba vardır mekana ait. Ve ister yoldan geçerken, ister yemek sonrası enfes lokmalardan tadabilirsiniz. Mekana girişte begonviller, ağaçların gölgelediği ahşap masalar, kediler ve eşsiz bir manzara karşılar sizi. Zeytinyağlı yemeklerinin lezzeti ile ün yapmıştır Bi Lokma. Kaş’a tepeden bakmak, birbirinden leziz yemeklerden tatmak ve şarap keyfi yapmak için en doğru adreslerden biridir.
Mutlaka Deneyin: Enginar, barbunya, zeytinyağlı taze fasulye.

bi-lokma-kasBahçe Balık

Kaş’ta birbirinden güzel birçok balık restoranı vardır. Bahçe Balık da en sık tercih edilen balık restoranlarının başında gelir. Mis gibi çiçek kokuları çalınırsa burnunuza restorana yaklaştınız demektir. Geniş bahçesi, mavi, beyaz dekorasyonu, yere kadar uzanan ağaçları, leziz mezeleri ile uğrak mekanlarınızdan biri olmaya adaydır Bahçe Balık.

Mutlaka Deneyin: Ahtapot ızgara, acılı ezme, deniz börülcesi, fava.

Cafe Barcelona

Begonvilleri, cam gibi denizi ve cumbalı evleri ile ünlü Kaş’ın en renkli mekanlarından biridir Cafe Barcelona. Genelde yabancı turistlerin uğrak mekanı olan bar, gece geç saatlere kadar açık. Özellikle yabancı maçların olduğu akşamlar tam bir bayram coşkusu hakim oluyor burada. Uzun Çarşı’da yer alan Barcelona’da buz gibi bir bira içip gelen geçeni izlemeden tatilinizi noktalamayın.

Mutlaka Deneyin: Bira

cafe-barcelona-kas
HiJazz

Meydandan Uzun Çarşı’ya doğru yürürken sağdaki, ilk arada yer alır HiJazz. Duvar dekorları ilgi çekicidir. Ağaç altında yer alan çardak havasındaki oturma grupları mekanı daha da gidilesi yapar. Hafif müzik eşliğinde kokteyl yudumlayabilirsiniz. Genelde caz, lounge tarzı müzikler çalar.

Mutlaka Deneyin: Kokteyller.

Red Point

Kaş’ın sakinliğinden biraz da olsa sıyrılıp dans etmek, yüksek sesli müziğin ritmine kapılmak ve buz gibi biranızı yudumlayarak eğlenmek istiyorsanız Red Point en doğru adreslerden biridir. Adım attığınız anda dekorasyonu ile ilgi çeken bir mekandır burası. Duvarında kocaman motosiklet asılıdır, ilginç posterlerle süslenmiştir ve dışarıdaki küçük, ahşap masaları buraya çok şirin bir hava verir. Güzel müzikler dinlemek ve dans etmek için RedPoint’in eğlenceli atmosferinde kaybolmayı deneyin.

Mutlaka Deneyin: Bira, kokteyller.

 

Kaynaklar :

www.neredekal.com

www.kas.bel.tr

https://pinterest.com/

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.