Materyallere Renk Veren Sanatçı Eva Hesse

Eva Hesse Yahudi bir ailenin kızı olarak 1936 yılında Almanya’da doğdu. Nazi dönemimin kaosu, aile içi sorunlar Hesse’yi heykel sanatına yönlendirmiş ve heykel sanatını estetik bir baş kaldırı olarak nitelendirmiştir. Sanatçı, balmumu, lateks ve plastik ile oluşturduğu özgün çalışmaları ile postminimalist akımın öncülerinden olmuştur.

Honeycomb yellows and urine golds adlı sentetik çalışması aslında organikliğe gönderme yapıyordu. Görenlere insan vücudunda aslında ne kadar garip maddeler bulunduğu mesajını veriyordu. “Erkekler yüzyıllar boyunca heykeller hazırlayarak, bunları demir kirişlerle maço bir düzenleme ile sundu.”

hesse

Hesse’nin çalışmaları ise çöken figürler ve sarkan yapılar ile fiziksel dünyaya yeni boyutlar sundu. Ona göre akıl ve vücut hiyerarşik bir biçimde ayrılmıyordu. 1965 yılında ürettiği “Tmorrow’s apples”Hesse, adlı eserinde yün iplik kullanan sanatçı, bir bilim adamı gibi hareket etmiş, son ürüne ulaşmadan önce birçok çizim ve deneme yapmıştır.1970 yılından sonraki çalışmalarında neredeyse hiç renk kullanmamış, her işinde kullandığı materyalleri bir renk gibi algılamıştır.

Two-Sections-of-Eva-Hesses-Exanded-Expansion-and-a-material-mock-up-left-of-the-same-work-on-display-at-the-Getty-Museum-as-part-of-the-Object-in-Transition-conference.-Getty-Photo-John-Kiffe

metronomic_irregularity

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.