Mavi Beyaz Kış Diyarı: Abant Ve Gölcük

İstanbul’a çok yakın olup dört mevsimde ayrı doğal güzelliğe bürünen, gölleriyle meşhur bir ilimiz Bolu. Özellikle kış mevsiminde karın yağmasıyla birlikte dağların, göllerin, çamların muhteşem uyumuyla sanat eserine dönüşüyor ve o an Ressam Bob Ross’un sevgi dolu tabloları geliyor akıllara.

Ülkemizin Batı Karadeniz bölgesinde yaklaşık iki bin sene önce Bitinyalılar tarafından kurulmuş olan kent; ilk olarak ”Claudio Poli” ismini almış, zamanla ”Poli” olarak anılmış. 11.Yy.’da Türklerin buraya sahip olmasıyla kentin ismi Bolu olarak değişmiş ve günümüzde de bu şekilde anılmaya devam etmektedir. Bolu; eşsiz doğası ve mis gibi havasıyla sizi hemen etkisi altına alıyor. Abant ve Gölcük tabiat parkları yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği popüler mekanlar arasında. Abant ve Gölcük’te, mevsim fark etmeksizin yaptığınız her ziyarette ambiyans bakımından bir kartpostala dahil oluyorsunuz.

Abant, Bolu’da yer alan göller arasında en ünlü olanıdır. Etrafı çam ve köknar ağaçlarıyla çevrili göl, yaz aylarında nilüfer çiçekleriyle bezenir, kışın ise gölün yüzeyi donmaktadır. Abant gölü alabalık üretiminde Türkiye’de ilk sıralarda yer almaktır. Abant gölü çevresinde ziyaretçiler için piknik alanları, yürüyüş parkurları ve konaklama gibi imkanlar mevcut.
 Abant gölü, Gölcük ile çok karıştırılır. İkisi arasındaki fark ise Abant Gölü’nün doğal olarak meydana gelen heyelan set gölü, Gölcük’ün ise; olası bir orman yangınında kullanılmak üzere oluşturulmuş yapay bir göl olmasıdır. Gölcük’te her fotoğrafta mutlaka gördüğümüz ikon haline gelen ev, Orman Bakanlığına bağlı Devlet Konuk Evidir. Tüm ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gören evde, sadece üst düzey bürokratlar konuk edilmektedir. Beyaz ve mavinin biraradalığından oluşan bu masalsı iki mekan; tabiatın ortaya çıkardığı sanat eserlerinin en güzel örneklerindendir.

1 Yorum

  1. Avatar

    Jilet Gibi

    14 Şubat 2019 en 23:29

    Tam bir doğa harikası gerçekten. Özellikle son resimde yer alan konuk evi gibi bir yere sahip olmayı çok isterdim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.