MAXXI, İSTANBUL: TUTKU, NEŞE, ÖFKE

MAXXI, İtalya’nın en dikkat çeken çağdaş sanat müzelerinden biri. Tasarımı da Zaha Hadid’e ait ve oldukça sıra dışı. Müzenin genel anlamda ‘Orta Doğu ve Avrupa ilişkilerini’ ele alan bir misyon edindiği daha önceki sergilerden anlaşılıyor. Sırada ise Orta Doğu’nun ve Avrupa’nın arafında kalmış bir Türkiye, kaos şehri İstanbul var.

maxxi-gezi-sergisi

MAXXI’de, 11 Aralık ‘ta başlayan organizasyon ile ‘Gezi Direnişi’nin “Tutku, Neşe, Öfke”sini görmek mümkün olacak. Sergiyi organize eden ekipte daha önce İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü yapan Houn Hanru’yla birlikte Ceren Erdem, Elena Motisi ve Dontella Saroli yer alırken söz konusu ekip sergiyi “Yaratıcılığın tutkusu, hedeflere ulaşmanın neşesi ve şehrin öfkesi” ifadesiyle değerlendiriyor. Gezi Parkı protestoları ışığında yola çıkan sergide kentsel dönüşüm, siyasi çatışma, direniş, jeopolitik aciliyetler ve umut temaları yer alıyor.

İzlemek isteyenler için sergiye dair minik ve çok keyifli bir video:

Eserleri Sergide Yer Alacak Olan Sanatçılar:

Hamra Abbas, Can Altay & Jeremiah Day, Halil Altındere, Emrah Altınok, Architecture For All (Herkes İçin Mimarlık), Volkan Aslan, Fikret Atay, Atelier İstanbul: Arnavutköy, Vahap Avşar, İmre Azem & Gaye Günay, Osman Bozkurt, Angelika Brudniak & Cynthia Madansky, Hera Büyüktaşçıyan, Antonio Cosentino, Burak Delier, Cem Dinlenmiş, Cevdet Erek, İnci Eviner, Extramücadele, Nilbar Güreş, Ha Za Vu Zu, Emre Hüner, Ali Kazma, Sinan Logie & Yoann Morvan, Mülksüzleştirme Ağları (Networks of Dispossession), Nejla Osseiran, Ceren Oykut, Pınar Öğrenci, Ahmet Öğüt, Didem Özbek, Şener Özmen, PATTU, Didem Pekün, Zeyno Pekünlü, Mario Rizzi, Sarkis, SO?, Superpool, ŞANALarc, Ali Taptık, Serkan Taycan, Cengiz Tekin, Güneş Terkol ve Nasan Tur.

Kaynak:

http://bonpurloryan.com/2015/11/07/italyanin-en-onemli-sanat-muzesi-maxxi-dev-bir-gezi-sergisine-hazirlaniyor/

http://www.fondazionemaxxi.it/en/events/istanbul-passione-gioia-furore/

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.