Metro Yolcuları ile Rönesans Benzeri Portreler Yaratmak : Matt Crabtree

Metro ile yolculuk yaparken birbirinden farklı insan tipleriyle karşılarız. Peki hiç bu insanların birer 16. yüzyıl portresi olabileceği aklınıza geldi mi?

Bu fikirle metroya atlayan İngiliz fotoğrafçı Matt Crabtree, metroda yolculuk yapan yolcuların cep telefonu ile fotoğraflarını çekip, daha sonra da telefonundaki uygulamalarla bu fotoğraflara küçük dokunuşlar yaparak muhteşem 16. yüzyıl Rönesans stili portreler elde etmeyi başarmış. Fotoğrafçının çektiği fotoğrafları Instagram hesabında görebilmek mümkün.

Fotoğrafçının fotoğraflarını 16. yüzyıl portrelerine dönüştüren sır ne? Bu soruya basit bir şekilde şöyle cevap verebiliriz: Metro rotalarındaki loş ışıklandırma, figürün yüzündeki yumuşak parlaklık ve bir noktaya dik bakışlar bu portrelerin oluşmasındaki temel nedenler. Aslında bu portrelerin çok basit yöntemlerle çekildiği aşikar ancak işe yaradığı da kesin bir gerçek.

metro-yolcu-portre-1

metro-yolcu-portre-2

metro-yolcu-portre-3

metro-yolcu-portre-4

metro-yolcu-portre-5

metro-yolcu-portre-6

metro-yolcu-portre-7

metro-yolcu-portre-8

metro-yolcu-portre-9

 

Bünyamin Özcan

Pamukkale Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, İngilizce Öğretmeni. Edebiyat seven, fotoğraf çeken, doğa ile içi çe olmayı seven bir Sanat Karavanı yazarı. Amatör olarak tiyatro ve pantomim ile uğraşmışlığı var. Dolayısıyla tiyatro oyunları izleyip, eleştirmeyi sever. Hayatın anlamını kitaplarda aramaya devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.