MEVSİMİN SON KAÇAMAĞI: PAMUKKALE

Uzun yaz tatillerinin sona ermesi ve kışın yüzünü göstermesiyle, ufak kaçamakların rotası da değişti. Plajlardan kayak tatillerine geçmeden bu ara mevsimleri değerlendirmenin en iyi yollarından biri, muhteşem doğadan ve tarihi kaynaklardan yararlanmak olsa gerek. Antik kentlerden doğa harikalarına zengin bir birikimi olan Anadolu’yu gezmek için en ideal mevsim ilkbahar olsa da, yağmursuz sonbahar günleri de hala umut veriyor.

pamukkale-de-tatil-2

Hem tarihi kalıntıları hem doğal güzellikleri ile Denizli, bu kısa süreli kaçışlar için birebir…  Pamukkale travertenleri olarak tanıdığımız doğa harikasının sınırında büyük bir antik kentin olduğu çok bilinmiyor mesela. Oysa Hierapolis, en az travertenler kadar ilgi çekici ve bir o kadar da büyüleyici bir kent.

pamukkale-de-tatil-3

Pamukkale bölgesi termal kaynaklar açısından zengin; 35 derece ile 100 derece arasında değişen sıcaklıklara sahip 17 sıcak su alanı mevcut. Antik dönemlerden beri kullanılan bu kaynaklar, traverten dediğimiz oluşumların da ana kaynağı. Kimyasal reaksiyon sonucu oluşan bir tür kaya diye nitelendirilen travertenler; su kaynaklarının kayaları aşındırması ve üzerindeki çökeltilerin şekil almasıyla oluşmuş. Kolay işlenebilen bu tür kayalar; antik dönemde kent kurmak için de en ideal alanları vücuda getirmiş.

pamukkale-de-tatil-4

Travertenler üzerinden akan sulara basarak, suyun birikmesiyle oluşan havuzlara girerek Hierapolis’in girişine kadar tırmanabiliyorsunuz. Bu tırmanışın sonunda iyi korunan ve Kültür Bakanlığının katkısıyla dikkat çekici bir doğal park haline de dönüştürülen antik kente adımınızı atıyorsunuz.

pamukkale-de-tatil-5

Hamamı müze olarak düzenlenmiş bu şehirde, birden çok uygarlığın izini takip etmek mümkün.

pamukkale-de-tatil-6

Frigler döneminde kurulduğu tahmin edilen kentte, Helenistik dönemden kalma kalıntılar olduğu gibi, Roma döneminden izler de var.

pamukkale-de-tatil-7

Kent üst üste maruz kaldığı depremler sonucu zarar görmüş ancak Bizans döneminde Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Philip bu kentte yaşadığı için, kısa sürede yine önem kazanmış. Sonrasında Selçuklular ile birlikte kent Türklerin eline geçmiş. Agorası, Bizans kapıları, tapınakları, çeşme binası ve su kanalları, kanalizasyon sistemi, ortaçağ kalesi, surları ve en dikkat çekici parçalarından tiyatrosu gibi pek çok kalıntı günümüze ulaşmış.

pamukkale-de-tatil-8

Bunlar arasında en sıradışı olan şifalı olarak bilinen suyu ile antik havuz; bir diğer adıyla Kleoparta Havuzu. Söylendiğine göre romatizmal hastalıklara, cilt hastalıklarına iyi geliyor.

pamukkale-de-tatil-9

İçerisindeki sütunlar ve diğer kalıntılarla masallar diyarını hatırlatan bu havuza girmek için, travertenlerin girişinde aldığınıza bilet yahut Müzekart’ınız dışında, 32 liralık bir başka bilet daha almanız gerekiyor.

pamukkale-de-tatil-10

Suyun ısısını soracak olursanız, Ekim ayının sonlarına doğru hala ılık. Tıpkı travertenlerde ayağınıza değen su gibi.

pamukkale-de-tatil-11

Su sizi üşütmüyor ama sert rüzgarlar taşları soğutmaya başladığı için çok da vaktiniz yok. Yaz aylarında ayrıca travertenlerin girişinde yer alan, bugünlerde ördeklerin hakimiyetinde bulunan yüzme havuzlarına girmek de mümkün.

pamukkale-de-tatil-12

Denizli antik kentleri ve kaplıcalarının çokluğu ile göz dolduruyor. Sayısız termal kaynağı dışında Tripolis, Tabea, Colossae, Eumania, Heraklia Salbace, Dionysopolis gibi kazıları süren pek çok antik dönem harikasını içinde saklamaya devam ediyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.