Milyar Dolarlık Elma: Steve Jobs

24 Şubat 1955 doğumlu Steve Jobs, Suriyeli Müslüman bir babanın ve İsviçre kökenli bir annenin oğlu olarak dünyaya geldiğinde anne-babası çocuklarını California’lı bir aileye evlatlık olarak verdi. 1972’de Portland, Oregon’daki Reed Üniversitesi’ne giren Jobs, altı ayın sonunda sıkıcı derslere girmenin ailesinin tüm birikimini harcamasına değmeyeceğini fark ederek üniversiteden ayrıldı. 1974 yılında Kaliforniya’ya dönerek video oyunları yapan “Atari” isimli şirkette teknisyen olarak çalışmaya başlayan Steve, aynı dönemde Homebrew Computer Club (Ev yapımı Bilgisayar Kulübü) ile tanıştı. O dönemde Hewlett-Packard’da hesap makineleri üzerinde çalışan Steve Wozniak ile beraber düzenli olarak katıldıkları bu toplantılardan birinde devrim niteliğindeki keşiflerini ilk defa paylaştılar. Wozniak’ın Steve Jobs’un ailesinin garajında yarattığı anakart, bilgisayar klavyesinde basılan harfin monitörde belirmesini sağlıyordu.

Steve Jobs, 1976 yılında, Steve Wozniak ve Ronald Wayne ile beraber “Apple”ı kurdu. Ancak 3. kurucu olan Ronald Wayne, 2 hafta sonra ayrıldı. Wozniak ile devam eden bu ortaklıkta Jobs’un görevi ise üretim için kaynak yaratmak ve ürünün pazarlamasını yürütmekti. 1976 yılında piyasaya sürülen “Apple I”, 666.66 dolar fiyat etiketine sahipti. Özellikle mühendisler ve meraklıları hedefleyen bu modeli kullanabilmek için klavyeyi ve monitörü kullanıcının bağlaması gerekiyordu. Apple, 1977 yılında resmileştirildikten sonra renkli grafikler oluşturabilen dünyanın ilk kullanıcı dostu kişisel bilgisayarı olan “Apple II” modelini piyasaya sürdü.

Genişleyen vizyonu ile beraber kısa sürede alanının en yenilikçi firmalarından birisi olan Apple, ilk grafik kullanıcı arayüzü ve “büyük düşün” yaklaşımıyla Macintosh’u duyurdu. Ridley Scott’un yönettiği “1984” isimli efsanevi reklam filmi 900,000 dolar gibi o dönemde duyulmamış bir meblağ karşılığında o seneki “Super Bowl”da (Amerikan futbolu liginin final maçı) yayınlandı.

1985 yılında yönetim kararı ile kendi kurduğu şirketten kovulan Jobs, bir süre sonra “NeXT” adlı yeni bir şirket kurdu. 1986 yılında LucasFilm bünyesindeki The Graphics Group adlı stüdyoyu 10 milyon dolara satın alan Jobs, stüdyonun adını “Pixar” olarak değiştirdi. Pixar, 2006 yılında 7.4 milyar dolar karşılığında Disney’e satıldı. Bu sırada oldukça zor günler geçirmeye başlayan Apple, çözümü, Jobs’un şirketi NeXT’i satın alıp onların yazılımlarını kullanmakta buldular. Böylece Jobs, Apple’a danışman olarak geri döndü.

Apple firması 2000’li yıllarda; iPod, iTunes, Apple Store ve iPhone gibi pek çok yeni ürünü piyasaya sürerek, mobil telekomünikasyon ve müzik oynatıcıları piyasasına ağırlık verdi. Bu dönemde bilgisayar üretimi şirketin ilk yılları kadar önemli rol oynamasa da, Apple bilgisayarlar halen prestij ve lüksün simgesi olma görevini devam ettiriyor.

Steve Jobs, yarattığı tüm ürünlerde öncelikle sadeliğe önem veriyordu. Bir kişi onun yarattığı bir ürünü eline aldığında çok fazla kafa yormadan bütün özellikleri kolayca anlayabilmeliydi. Bu mükemmeliyetçi yapısı, insanların hayatına damga vuran mükemmel ürünler ortaya çıkmasını sağlamıştır. Steve Jobs’un en büyük özelliği de yetenekli insanlardan maksimum derecede verim alabilmesiydi. Her zaman “A ligi oyuncuları” diye nitelendirdiği geliştiricilerle çalışmayı tercih ediyordu ve onları diğer insanların imkansız gördüğü şeyleri yapabileceğine inandırma yeteneğine sahipti.

Azmi, hırsı, kararlılığı ve daha birçok özelliği ile herkesin takdirini toplayan Steve Jobs, 5 Ekim 2011 yılında yakaladığı pankreas kanseri sebebiyle aramızdan ayrıldığında dünyanın en değerli şirketinin kurucusuydu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.