Mimari Bir Unsuru İnsan Vücudu ile Birleştirme Hali: Karyatidler

Günümüzde Atina Akropolisi’ni ziyaret ettiğinizde içerisinde yer alan Erekhtheion Tapınağı’nda bulunan karyatidleri yakından inceleyebilirsiniz. Karyatid aslında köken olarak Karyai kızlarına verilen isimdir. Mimari terim olarak baktığımızda ise kadın heykeli şeklindeki sütunlara karyatid denmektedir. Bunlar gerçekten de sütuna benzemektedir. Elbiselerinin üzerindeki dikey çizgiler adeta sütunlardaki yivler gibi durmaktadır. Terminolojide Kontrapost adı verilen duruş sebebiyle vücut ağırlığı arka tarafta kalan bacağa yüklenmiştir. Aslına bakarsanız tam da böyle durmak zorundadır. Duruşuna bakarak üzerindeki kumaşın ne kadar ağır olduğunu tahmin etmek zor değildir.

Mimari-Bir-Unsuru-Insan-Vucudu-Ile-Birlestirme-Hali-Karyatidler-1

En ünlü ve en çok kopya edilen karyatidlerin bulunduğu Erekhtheion Tapınağı, bugün sırf bu kadın heykellerini görmek için gelen ziyaretçilerle dolup taşıyor. Yer alınan veranda da 6 adet karyatid görülmektedir. Farklı surat ifadelerine sahip bu heykellerden 4 tanesi öne bakmaktadır. Sağdaki 2 karyatid ile soldaki 2 karyatidin duruşu birbiriyle zıtlık halindedir. Antik Dönem’de gördüğümüz o kusursuz güzellik ve asalet bu heykellerde de mevcuttur.

Mimari-Bir-Unsuru-Insan-Vucudu-Ile-Birlestirme-Hali-Karyatidler-2

Mimari-Bir-Unsuru-Insan-Vucudu-Ile-Birlestirme-Hali-Karyatidler-3

Karyatidler, yapının taşıyıcı birer elemanı olmakla birlikte, bize dönemin yaşantısında kadının yeri hakkında da ipuçları vermektedir. Bu kadınların savaşa giden kocalarını beklerken tüm ağır işleri üstlenmek zorunda kalan Karialı kadınları temsil ettiği düşünülmektedir. Bu yüzdendir ki karyatidler genelde bina girişlerindeki kapı alınlıklarını taşımak için kullanılırlar.

Bu karyatidlerin orijinalleri şu an The British Museum’da sergilenmektir.

Mimari-Bir-Unsuru-Insan-Vucudu-Ile-Birlestirme-Hali-Karyatidler-4

                                                                                                                                                     

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.