Mimarinin Farklı Bir Formu “ Kijk Kubus “

 

Mimar Piet Blom’un altına imzasını attığı kübik evler, Hollanda’nın ikinci büyük şehri olan Rotterdam’da hayat bulmuş. Asıl adıyla Kijk Kubus, sıradanlaşmış mimari yapılara göre tasarımıyla mimariye farklılık katıyor. Aslında kelimenin tam anlamıyla mimarlık harikası da denebilir.

Perspektif bakış açısı, sınırsız hayal gücü ve zekayla harmanlanmış kübik evler, tek başına düşünüldüğünde bir ağacı, tamamıyla düşünüldüğünde ise bir ormanı temsil ediyor. Kim bilir belki de mimar Blom, projesiyle katledilen ağaçlara dikkat çekmek istedi. Bu arada kübik evler 1978 yılında inşa ediliyor.

 

Naamloos-3

Evler dışardan bakılınca sıra sıra dizilmiş küpler gibi gözüküyor, içerden başınızı hafif kaldırıp gökyüzüne baktığınızda ise ortasında boşluğu olan, sadece maviliğin gözüktüğü farklı geometrik şekilleri görüyorsunuz. Evlerin içini ziyaret ettiğinizde ise şeklinden dolayı bir baş dönmesi yaşanabiliyor. Ve evlerin içleri nasıl derseniz eğer, bir tanesi müze haline getirilmiş bu kübik evi, uygun bir fiyat karşılığında gezebiliyorsunuz.

Kubuswoningen-136023392402

kijk-kubus-show-cube

13

Kübik Evler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.