Mısır’da Büyük Keşif: 20 Ahşap Tabut Bulundu

Mısır’ın antik çağlardaki başkenti olan Luksor (eski adıyla Teb) yakınlarında Asasif nekropolünde çok iyi korunmuş durumda, canlı renklerle boyanmış, M.Ö. 1994 ile 332 yılları arasına ait en az 20 ahşap tabut gün ışığına çıkarıldı. Keşif, son yıllardaki “en büyük ve en önemli bulgu” olarak kabul ediliyor. Eski Eserler Bakanlığı, tabutlar için “Antik Mısırlılar nasıl bıraktıysa öyle görünüyorlar” yorumunu yaptı. Buluntuların Orta ve Yeni Krallık ile Geç Dönem’e ait olduğu belirtildi.

Tabutların büyüklüğünü göz önünde bulunduran uzmanlar, bunların bir kraliyet üyesine ya da yüksek rütbeli birine ait olabileceğini söyledi. Bu tarz durumlarda tabutların hayvanlarla ve hazineyle birlikte gömüldüğüne de dikkat çektiler. Teb, o dönemde kraliyet üyelerine, yüksek rütbeli kişilere ve Mısır “sosyetesine” ev sahipliği yapıyordu.

Keşifle ilgili detaylar önümüzdeki günlerde bir basın toplantısıyla açıklanacak. Buluntuların, son yıllardaki en büyük ve en önemli keşif olduğu vurgulandı. Kahire Mısır Müzesi küratörü Muhamed Mokhtar, “Bu inanılmaz bir keşif. Bence Mısır’da 2019’un en önemli olayı” yorumunu yaptı.

Bölgedeki kazılar birkaç yıldır sürerken uzmanlar çok daha fazla mezarın keşfedilebileceğini belirtiyor. Normalde daha az ilgi gören bu bölgenin turist akınına uğraması bekleniyor. Nitekim bu fırsatı gören tur operatörleri çiçeği burnundaki keşfe dair fotoğrafları şimdiden yayımlayarak, bölgeyi ziyaret etmeye çağırdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.