MİTOLOJİK GÜZELLİĞİN BEDEN BULDUĞU TANRIÇA : APHRODİTE

Yunan mitolojisinin kaynaklarından birinin yazarı olan Homeros’a göre Aphrodite, Zeus ile Dione’nin kızıdır. Hesiodos ise ‘Theogonia’ adlı eserinde onun, Uranos’un Kronos tarafından kesilen erkeklik organlarının denize düşmesi ile doğduğunu ve Kıbrıs’tan karaya çıktığını söyler.

Güzellik Yarışı

aphrodite-2

The Judgement of Paris, Peter Paul Rubens, (c. 1636)

Bazı tanrılar ve tanrıçalar, onun güzelliğini çekememişlerdir. ‘Hera ile Athena’, Aphrodite kadar kendilerinin de güzel olduklarını düşünmüşlerdir ve bir gün tanrılar bir ziyafette iken, Eris görünmeden Olympos’a girmiştir. Tanrıların bir kısmı içmektedir, bir kısmı da müziğin inceliklerine hakim olan Apollon’un çaldığı lir çalgısına ve ahenkli şarkılarına eşlik ederek tanrıların sofralarını şenlendiren dokuz ezgi tanrıçası Musa’ları dinlemektedir. Ortalığı karıştırmak isteyen Eris, masaya üzerinde “En güzel tanrıçaya…” yazan bir elma atmıştır ve Hera, hemen elmayı kapmıştır fakat Aphrodite ile Athena itiraz ederek Zeus’un hakemlik yapmasını isterler. Zeus ise karısı,kızı ve Aphrodite arasında kaldığı için, onları İda Dağı’nda bulunan Paris adlı çobana gönderir ve kararı onun vermesini söyleyerek işin içinden sıyrılır.

Tanrıların postacısı olan Hermes; Hera, Aphrodite ve Athena ile İda Dağı’nın tepesine inmiştir. Hermes,  Paris’i bularak ona Zeus‘un mesajını iletmiştir. Paris, göz kamaştıran üç tanrıça arasından seçim yapamayıp uzun süre düşündükten sonra elmayı en güzel seçtiği Aphrodite‘ye vermiştir. O günden itibaren Aphrodite ; güzelliğin eşsiz tanrıçası olarak kaldı ve kimse artık onunla boy ölçüşemedi.

Peki Aphrodite kimdi ve görevleri neydi?

aphrodite-3Aphrodite of Milos (Venus de Milo), France / Louvre

Aphrodite, kendi isteğine göre aşk, mutluluk, sonsuz neşe yahut dayanılmaz ızdıraplar ve acılar yaratabiliyordur. Fakat bu durum yalnızca ölümlü ve ölümsüzler üzerinde geçerli değil, bütün tabiat için geçerlidir. Denizler, rüzgârlar ve gökler de Aphrodite‘nin üzerinde söz sahibi olduğu varlıklardı. Yeryüzündeki her şeyi diriltip canlandırabilir Aphrodite. Kurumuş çiçekleri o açar, açmış çiçekleri o kurutabilir.

Aphrodite ve Adonis

aphrodite-4

Venus and Adonis,Tiziano Vecelli (Titian) , (c.1554)

Kıbrıs Kralı Kinyras‘ın ‘Myrrha’ veya ‘Smyrna’ adında bir kızı vardır. Apollondoros‘a göre bu kız Aphrodite‘ye yeterince saygı göstermediği için Tanrıçanın hışmına uğramıştır ve Tanrıça kızın içine, önüne geçilmeyecek bir baba arzusu koymuştur. Kral ve kızı çiftleşmişlerdir, ne var ki farkında olmadan işlediği günahı öğrenen Kral kılıcıyla kızın peşine düşmüş ve onu öldürmek istemiştir. Kız tanrılara yalvararak kendisini görünmez kılmalarını dilemiş ve kıza acıyan tanrılar onu mersin ağacına dönüştürmüşlerdir. Dokuz ay sonra ağacın kabuğu çatlamış ve Adonis dünyaya gelmiştir. Adonis daha çocuk olduğu halde güzelliği ile Aphrodite‘yi büyülemiştir, Tanrıça bebeği bir sandığa saklayıp kimseye göstermemesini tembihleyerek Persephone‘ye vermiştir. Bu kez de Persephone çocuğa vurularak onu Aphrodite’ye geri vermek istememiş. Olay Zeus’a iletildikten sonra Zeus, Adonis‘in yılın yarısını Aphrodite ile, diğer yarısını ise Persephone ile geçirmesinde karar kılmıştır. Ne var ki sonraları avlanmaktayken bir yaban domuzunun saldırısına uğrayarak hayatını kaybetmiştir.

aphrodite-5

1 Yorum

  1. Avatar

    Hasan

    16 Ocak 2016 en 14:37

    Teşekkürler çok başarılı. Devamını bekliyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.