Moda Fotoğrafçılığını Terk Edip Kendisini Sokak Fotoğrafçılığına Adayan Biri / William Klein

William Klein, Vogue gibi prestijli bir dergiden ayrılıp kendini sokaklara bırakan bir sanatçı. Fotoğraf çekimlerinin yanı sıra, belgesel ve film çekimleri de olan Klein, sokakları arşınladığında tıpkı bir antropolog gibi her şeyi detaylıca inceledi.  Klein’ e göre; ne olursa olsun hayatın anlamını sokaklarda aramamız gerekir.

“Sokaklarda insanları habersiz çekmek, doğallığı yansıtan en güzel anlardandır.”

william-klein

Özellikle ünlü olduğu bir dönemde sokak fotoğrafçılığına başlaması magazin dünyasında şaşırtıcı olarak karşılanmış hatta ‘iğrenç’ olarak nitelendirilmişti. Öyle ki Klein, çekimlerini göstermek için gittiği şirketlerde fotoğraflarının ‘bir boka yaramadığı’ gibi aşağılayıcı cümlelerle karşılaşmıştı. 1960lı yıllarda sistemin dayattığı fotoğraf algısının dışına çıkan sanatçı, tüm olumsuzluklara rağmen yılmamış ve sokakları bırakmamıştı.

Diğer insanlara göremedikleri bir şeyleri gösterdiğimi hissediyorum

william-klein-danseur

William Klein, kısa bir süre sonra çektiği fotoğraflarla saygınlığını yeniden kazandı. Direngeç yapısından ödün vermeyen sanatçı, deneyimlerini paylaştığı kitaplar yayımladı. Klein, tekrar eski ününe kavuştuktan sonra New York ve Fransa gibi modaya ev sahipli yapan yerler; kapılardan geri çevirdiği William Klein’i, prestijli sanatçılar arasında gösterdi!

“Bazen somurtan bir yüz bazen çılgınca eğlenen biri, işte bunlar hayattır.”

william-kleinwilliam-klein-pont-alexanderWilliam-KleinWilliam-Klein

william-klein

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.