Modern Kentlere İnat Doğasıyla Huzuru Bulacağınız Bir Köy – Giethoorn

İnsanı ve doğasıyla bizi bağrına basan bir köy Giethoorn. Hollanda sınırlarında yer alan bu köy, modern anlayış ile oluşturulan kentlere adeta meydan okuyan cinsten. Giethoorn’da yollarında hiçbir motorlu taşıt yer almaz. Bu nedenle köyün temiz havası hiç kirlenmemiş.
Köye gelen ziyaretçiler için ulaşım aracı,  küçük teknelerdir. Tekneler, sevimli evlerin arasında yer alan kanallardan akarken doğanın sesine bırakırsınız kendinizi. Kanallarda yapılan tekne yolcuğu Venedik’i anımsattığı için, Giethoorn’a ‘Kuzey Venedik’te denmiştir. Turistler için ayrıca, yürüyüş yolları da yapılmış. Doğada kaybolmak isteyenler ise, ayrıca bisiklet kiralayabiliyor.
1200’lü yıllarda kurulan Giethoorn’un, klasik tarzda yapılan Hollanda evleri oldukça ilgi çekicidir. Kanalların üzerinde yer alan köprüler, ahşap dokusuyla doğallığı hiç bozmamış.  Köyün ünlenmesindeki en önemli neden; 1958’li yıllarda Hollandalı yapımcı Bert Haanstra’nın Fanfare filmidir. Bu filmden sonra Giethoorn, turist akınına uğramış. Bu durum, ilk başta köy halkını huzursuz etse de sonraları alışmışlar duruma.
Akira Kurosawa’nın ‘Dreams’ adlı filmini izleyenler var ise aranızda, eminim bu görüntüler size oldukça tanıdık gelecektir. Filmde, Su Değirmenleri Köyü’nde yaşayan yaşlı amcamızın sözü, kuşkusuz Giethoorn içinde geçerlidir. ” Burada konfor aramayız, tarlaları sürmek için öküz ve atlar yetiyor. Bilim adamları akıllı kişiler ama insanları mutsuz eden şeyler icat edip duruyorlar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.