‘Modern Sanat’ ve ‘Şaka’ Arasındaki Vazgeçilmez İlişki

‘Yaratıcılık ve hayal gücünün ifadesi’ olarak en geniş ve basit haliyle tanımlanan ‘sanat’, çağın değişmesi ve pek çok alanda yaşanan gelişmelerle farklı boyutlara, algılara taşındı.

Kimi zaman klasik bir yağlı boya eserine bakarken, kimi zaman ise dijital bir sanat eserini incelerken farklı hislere kapılıyor, etkileniyoruz. Artık 21’inci yüzyılda olmamız dolayısıyla pek çok konuda değişen görüşlerimiz sanat alanında da değişip dönüşmeye devam ediyor. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber dijital ortama aktarılan sanat, sosyal medyadan takip edilen dünyaca ünlü sanatçılar ve çağın bakış açısıyla beraber başka bir boyuta taşınan sanat algımız…

Tüm bu gelişmeler, uçsuz bucaksız açılan ufkumuz, sayısı artan pencerelerimiz ve biraz abartmayı seven yanımız bazen çeşitli şakaların kurbanı olmaktan kurtulamıyor. Özellikle bu şakaların kurbanları sergi gezmeyi seven sanatseverler ve serginin gerçekleştirildiği mekanlar oluyor.

Bugünün 1 Nisan Şaka Günü olması sebebiyle sanattan ‘modern sanat’a, modern sanattan ‘daha modern sanat’a geçen biz insanlığın durup düşünmesine, belki sinirlenmesine belki de tam tersi gülmesine neden olan ‘modern sanat’ üzerine yapılmış iki ‘şaka’ haberini sizlere hatırlatmak istiyorum.

İlk haberimiz, şakanın yapıldığı günden bu yana konuşulmaya devam eden ve büyük tepki çeken ‘Gözlük Şakası’

Yere Bırakılan Gözlüğü Sanat Eseri Sandılar!

Yıl 2016. Aylardan mayıs. Yer: San Francisco Modern Sanat Müzesi.

17 yaşındaki Khatayan adlı genç, San Francisco Modern Sanat Müzesi’nde arkadaşlarıyla beraber gezerken insanların tepkisini ölçmek için gözlüğünü çıkarıp yere bıraktı. Bir süre sonra insanların yerdeki gözlüğü bir sanat eseri sanıp gözlüğün fotoğrafını çektiklerini gördü. Khatayan ise o sırada yerdeki gözlüğü post modern bir eser sanan ziyaretçileri fotoğraflıyordu… Khatayan gözlüğünün fotoğrafını çeken insanların fotoğraflarını sosyal medyada paylaştıktan sonra tıklanma rekoru kırdı.

İkinci haberimiz ilkine öykünen cinsten. Bu kez gözlüğün yerini ananas alıyor. ‘Ananas Şakası’

Sergiye Bırakılan Ananas Sanat Eseri Sanılıp Cam Vitrinde Sergilendi!

Yıl: 2017 Aylardan yine mayıs. Yer: İskoçya – Robert Gordon Üniversitesi.

Üniversite öğrencisi Ruairi Gray ve arkadaşı Lloyd Jack, Robert Gordon Üniversitesi’ndeki bir sergiye süpermarketten aldıkları ananası bıraktı. İnsanların nasıl tepki vereceğini merak eden gençler, boş gördükleri bir vitrine ananası bırakıp sergiden ayrıldı. 4 gün sonra sergiye geri döndüklerinde gördükleri manzara karşısında muhtemelen pek de şaşkınlığa uğramadılar. Bekledikleri son gerçekleşmişti, ananas bir sanat eseri sanılmış ve cam vitrin içinde sergilenmeye devam etmişti. Bu durum üstüne sergi organizatörlerinden Natalie Kerr bir açıklama yaptı tabii. Yaptığı açıklamada vitrine ananası kimin bıraktığını bilmediklerini söyledi. Şakanın sorumlusu Ruairi Gray ise yaptığı açıklamada, “boş bir vitrin gördüm ve insanların gerçekten sanat eseri sanıp sanmayacağını görmek için elimdeki ananası oraya bıraktım” şeklindeki samimi ifadesiyle uzun süre gündemdeki yerini korudu.

Ruairi’nin sosyal medya paylaşımı

‘Sanat Nedir?’ sorusu tarihten bu yana tartışıladururken sanat hakkında (sanatı yeniden düşünme – sanat algısında silkelenme sağlama amacıyla) yapılan şakalar da devamlılığını koruyacak gibi görünüyor…

 

1 Nisan’ınız sanatlı ve şakalı olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.