Modern Şiirin Değerlendirmesi: ‘Şairaneden Şiirsele’ Yayımlandı!

Türkçede modern şiirin değerlendirmesini yapan Murat Belge’nin ‘Şairaneden Şiirsele’ adlı araştırma kitabı okuyucuyla buluşuyor.

Yazar Murat Belge, kaleme aldığı kitabında okuyucuya; şiirin edebiyat kuramındaki yeri ve bu yere göre değerlendirme kriterleri kadar kişisel tanışıklıkların bıraktığı izleri de hesaba katan, şiiri ansiklopedik bir tür olarak değil de toplumsal kültürle ilişkisi çerçevesinde inceleyen bir tartışma sunuyor.

Türkiye’de modern şiirin tarihini nasıl başlatabiliriz? Belirli şairlere kurucular demek ve ondan sonra gelen kuşakları birbirine bağlamak mümkün müdür? Edebiyatımızda kesintisiz bir şekilde kendisine yer açan bir şiir geleneğinden bahsedilebilir mi? Şair kuşakları arasında hem şiirin izlekleri hem de şairlerin takip ettikleri biçimlerin, imgelerin, “üslûbun” ya da en geniş mânâsında “şiir” türüne dair algının farklılaşması, nasıl bir edebi etki yaratmıştır?

Murat Belge’nin ‘Şairaneden Şiirsele’ adlı kitabı İletişim Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Gorki’nin ‘Çingeneler Gökyüzünde Yaşar’ Öyküsü Tiyatro Sahnesinde!

Dünyaca ünlü Rus yazar Maksim Gorki'nin ilk öyküsünden tiyatroya uyarlanan 'Çingeneler Gökyüzünde Yaşar', İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahneleniyor....

Kapat