Modern Toplumun Karanlık Yanlarını Ortaya Çıkaran Sanatçı: Igor Morski

Zamanın hızla akıp gittiği, her şeyin müthiş bir süratle değişime uğradığı yıllarda bu hıza ayak uydurmak adına çok fazla şeyi göz ardı ediyoruz. Görünüşlere aldanmayı seçerek derininde yatanı merak etmeye üşeniyor, suretlerle oyalanmayı daha kolay buluyoruz. Fakat Polonyalı sanatçı Igor Morski, akışı tersine döndürerek, hayata ve ‘modern toplum’a farklı bir perspektiften bakmayı tercih ediyor.

Polonyalı illüstrasyon sanatçısı Igor Morski, ‘modern toplum’a dair gizli anlamlar taşıyan sürreal (gerçeküstü) fotoğraflar yaratmasıyla tanınıyor. Polonya’nın Poznan şehrindeki Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarlık ve Endüstriyel Tasarım Bölümü’nü onur derecesiyle bitiren Morski, 80’li 90’lı yıllarda kamu yayıncılığı yapıyor ve 1995 yılında nihayet kendi stüdyosunu açıyor.

Igor Morski, Wprost adlı dergide çalıştığı zamanlarda sürrealizme yöneldiğini belirtiyor ve açıklamasına şöyle devam ediyor: ”İtiraf etmeliyim ki o dönemde yaptığım işler harika izlenim bıraktı. İnsanlar Photoshop’a alışık değildi ve kelimenin tam anlamıyla illüstrasyonda görülenler gerçek gibiydi. Özellikle politikacılarla yapılan fotomontajlar. Gerçek şu ki; çalıştığım zamandan beri fotoğraf malzemeleri realizmin eserlerimde görünür olmasına neden olmuştu. Her şeyi tersine çeviren tüm bu gerçeklik, beni sürrealist yaptı.”

‘Modern toplum’un gerçeklerini sürreal bakış açısıyla yansıtan Igor Morski’nin fantastik eserleriyle sizi baş başa bırakıyoruz:

Sanatçının daha fazla eserini görmek, Instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.