Modern Toplumun Modern Köleleri / Steve Cutts

Steve Cutts, animasyon ve illüstrasyonlarıyla modern toplumun aşırılıklarını gün yüzüne çıkaran, beynimizden başka her türlü şey ile daha fazla vakit geçirdiğimizi bizlere sorgulatan başarılı bir sanatçıdır. Steve Cutts’un çalışma stili 1930 ve 1940’lı yılların modern çizgi romanından etkilenmiştir. Animasyonlarını izlerken; yaşadığınız dünyayı anlayabilmek, sorgulamak ve düzeltmek için çalışmak mümkün. Bu videoların başında, insanoğlunun dünya ile ilişkisini anlattığı Man ve mutluluğumuzu bağladığımız yapay kaynakları bize sorgulatan Happiness gelmektedir.

Mutluluğumuzun kaynağı nedir? Kendimizi nasıl ve neler  ile tatmin ediyoruz? Her zaman bir telaş içindeyiz. Mutluluğu yeni çıkan markalara bağlayıp kibrimizden ölecek noktaya geliyoruz.

Günlük yaşamımızda, şehrin yorgunluğunda insanların kaygıları ve bencillikleri arasında oradan oraya koştururken bunları düşünmeye vaktimiz kalmadığı için mental olarak yorgun düşüyor ve gerçek benliğimizi bulmakta zorluk çekiyoruz.

Steve Cutts, sosyal ilişkiler ve mutluluğun kaynağını sorgulamanın yanında, doğal yaşama verdiğimiz zararı da bize sorgulatıyor. Doğanın sadece bize ait olmadığını anlayamayan varlıklar olarak bizler; aşırı tüketim, israfla birlikte hayvanlara da zarar vererek yaşam zincirine zincir vuruyoruz.

Durup düşünmeyi geçip eyleme geçmediğimiz için tüketimin içinde boğuldukça, kendi yaşamımızın topuğuna sıkıyoruz. Sevgimizin, kibrimizden daha güzel olduğu günlere uyanmak her birimizin dileği, fakat asıl marifet dileği gerçeğe çevirmektir.

“…Hayat taviz vermediği hızı ve kavgasıyla akıp gidiyor…

 …Yaşımdan yorgun, yaşımdan telaşlıyım bu günlerde…!”

Şilan Avcı

1 Yorum

 1. Avatar

  Cem Yarar

  27 Haziran 2019 en 22:31

  “Durup düşünüp sonra eyleme geçmeyi” salık veren bir yazıda, Erdem Bayazıt’a ait olmayan dizelerin onun adıyla paylaşılması da müthiş olmuş. “Biraz Yorgunum” adlı şiirde geçen bu dizeler, Yedi Güzel Adam adlı dizinin senaristi Şilan Avcı’ya ait. https://www.facebook.com/SilanAvcii/posts/1430932350513044/

  Durup düşünüp sonra yazmakta her daim yarar vardır.

  Cem Yarar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.