MORRISSEY’İN İSTANBUL’U

 

Morrissey’i belki hiç dinlemediniz, belki de onu ilk dinlediğiniz andan itibaren sesinin ipeksi tınısına kapıldınız; Morrissey’in yazdığı dizelerin müziğiyle kusursuz dansında kendinizi bir buldunuz, bir kaybettiniz ve her dinleyişinizde kendinizi Morrissey’e an be an daha yakın hissettiniz. Şarkı sözleri yalnızlık, geçmişten gelen pişmanlıklar, dikiş tutturulamayan ilişkiler, hayat hakkında kasvetli, dramatik sözlerden oluşur ve hayranlarının deyimiyle ‘’Moz’’, o eşsiz sesiyle bizlere seslendiğinde inanılmaz olan gerçekleşir, bir bakmışsınız ki bir daha kopmamacasına bir Moz hayranı olup çıkmışsınızdır. Morrissey, Indie Rock müziğinin yaratıcılarından, Batı popüler kültürünün son 20 yıldır en önemli figürlerinden. Ünlü İngiliz gazetesi ‘’Independent’’ gazetesinin Morrissey hakkında ‘’Çoğu pop starın onun şu an bulunduğu ikonik star statüsünde olmak için hayatta olmaması gerekiyor’’ diye eklemesi de sürpriz olmamalı.

Morrissey’i son görüşümüz 19 Temmuz 2012 Harbiye Açıkhava’daki muhteşem konserde olmuştu ve orada bizim ondan büyülendiğimiz gibi o da İstanbul büyüsüne büyü katmış olacak ki yıllardır yapmayı söz verdiği ‘’İstanbul’’ şarkısını Mayıs sonunda yayımladı Moz. Bu sene bir de Penguin yayınlarından ‘’Autobiography’’ ismi ile otobiyografisini kaleme alan Moz’un 15 Temmuz’da piyasaya çıkan ‘’World Peace is None of Your Business’’ albümü 2009’da çıkarttığı ‘’Years of Refusal’’dan sonra dinleyenlerin beğenisine sunuldu. Albüme ismini veren şarkıda Morrissey dünyada her geçen gün daha da artan ekonomik eşitsizliğe dair gözlemlerini her zamanki gibi iğneleyici sözlerle bizlerle paylaşıyor.

İstanbul şarkısı ile ilgili ilk önce piyano başında karanlık bir odada viskisini yudumlarken, eski bir plağın cızırtıları arasında sesini duyurdu bize Moz, daha sonra da beklenen İstanbul şarkısı bizlerle buluştu.

Morrissey’in bir numaralı hayran sitesi True-to-You aracılığıyla yeni albümün çıkmasından önce Ocak 2014’te hayranlarının sorularını yanıtlayan Morrissey, İstanbul aşkını sadık dinleyicilerine bir kez daha ifade etmişti:

‘’Sizi Temmuz 2012’de izledim ve çok şanslıyım. Harika ve bir geceydi, bir rüyanın gerçekleşmesi gibiydi. Peki, İstanbul’da olmak nasıl bir duyguydu ve  konser hakkında ne düşünüyorsunuz?’’

Morrissey:’’ Yeni albümümüzü kaydetmek üzereyiz ve şarkılardan birinin ismi de İstanbul. İstanbul Roma’dan sonra en sevdiğim şehir. İstanbul’dayken sanki hiç ölmeyecekmişim gibi hissediyorum. Hayatımın anlamı bu. İstanbul Opera Binası’nda konser vermek için uğraşıyorum, hatta Ankara, İzmir, Bursa’da da çalmak istiyorum ama yerel organizatörler oralarda yeteri kadar tanınmadığımı söylüyorlar ama İzmir’de yüz kişiye bile şarkı söylesem mutlu olurdum.’’

Albümünü piyasaya çıkaran Harvest Records ile 20 Ağustos tarihinde True-to-You sitesinde yazdığı yazı ile yaşadığı anlaşmazlığı gün yüzüne çıkaran ve albümünün piyasada yeterince tanıtılmadığını öne süren Morrissey zor günler geçirse de bizler için sevindirici bir haber var. Morrissey, Ekim ayında İstanbullu hayranlarıyla buluşacak ve ”İstanbul”u klasikleşmiş diğer şarkılarıyla birlikte söyleyecek. Görüşmek üzere Moz!

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.