Moskova’nın Galerileri Andıran Metro İstasyonları

Kanadalı fotoğraf sanatçısı David Burdeny uzun uğraşlar sonucu fotoğraflamak istediği “Moskova Metroları” serisiyle karşımızda. Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen bu metro istasyonlarını büyük bir hayranlıkla izleyeceksiniz.

İki hafta boyunca bu dehlizlerde deyim yerindeyse kaybolan sanatçı bu muazzam yapıtlar için Stalin’e de teşekkür ediyor. Sovyet öncesi Rus İmparatorluğu saraylarını andıran bu eşsiz metro istasyonları 1935 yılında faaliyete geçmişler. Açıldığı yıllardaki tasarımlarıyla Komünist propagandası olarak kullanılan bu yapılar Stalin’in Sosyalist bir anavatan inşa etme planının da bir parçasıydı. “Svet” yani ışık, “sveltloe budushchee”  yani parlak bir gelecek emeliyle yükselen bu sanat eserleri o yıllarda yaşanan güçlü Rusya’ya da dikkat çekmek içindi.


Soğuk savaş döneminde herhangi bir nükleer saldırıya karşı yer altı sığınakları olarak da kullanılacak bu tarihi metro istasyonları dönüşüm geçirerek bugünkü sanat galerilerini andıran yapılara büründü.

80 yılı aşkın zamandır Moskova’ya hizmet eden bu dehlizler 200 metro istasyonu ile birlikte günlük 9 milyon insanın kullanımına açık hale gelmiştir. David Burdeny’nin hayran bırakan fotoğraflarıyla sizi Moskova Metroları’nın büyüsüne bırakıyoruz.

Kiyevsskaya İstasyonu

Aeroport İstasyonu

Arbatskaya İstasyonu

Belorusskaya İstasyonu

Elektrozavodskaya İstasyonu

Komsomolskaya İstasyonu

Kropotkinskaya İstasyonu

Novoslobodskaya İstasyonu

Prospekt Mira İstasyonu

Sokol İstasyonu

Taganskaya İstasyonu

 

Okumadan geçmeyin:

Doğanın Melankolik Yüzü: Dark Nature by Tore Knudsen

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.