Mozart’ın ‘Wendling Flüt Konçertosu’ Dünyada İlk Kez Türkiye’de Seslendirilecek!

Dünyaca ünlü klasik müzik bestecisi Mozart’ın 239 yıldır ortaya çıkartılmamış eseri ‘Wendling Flüt Konçertosu’, dünyada ilk kez Türkiye’de seslendirilecek.

35 yıllık ömrüne 626 eser sığdıran Wolfgang Amadeus Mozart, müzik tarihinin en büyük dehalarından biri sayılıyor. Döneminin en etkili bestekarlarından olan Mozart’ın ‘Wendling Flüt Konçertosu’ ise 239 yıldır ortaya çıkartılmamıştı. İsviçre’de bir kütüphanede duran ve henüz hiç çalınmamış olan eser, dünyada ilk olarak ‘Sihirli flüt’ ünvanıyla tanınan Şefika Kutluer tarafından Türkiye’de seslendirilecek.

7. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali’nin açılışında 2 Aralık tarihinde seslendirilecek olan eser, festival kapsamında 4 Aralık’ta Ankara’daki Nazım Hikmet Konser Salonu’nda da tekrar dinlenebilecek. 2-4 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalde Şefika Kutluer’e Şef Vinicius Kattah’ın  yönettiği Avusturyalı Tutti Mozart Orkestrası eşlik edecek. Konser’in CD’si ise 2017 yılında dünya çapında yayımlanacak.

Uluslararası alanda çok sayıda ödül kazanmış olan Şefika Kutluer yıllardır gizli kalan eser ve vereceği konser hakkında şu ifadelerde bulundu: “İsviçre’deki kütüphanede ‘Wendling Flüt Konçertosu’ olarak duruyor ve hiç çalınmıyor. Ancak Mozart’ın babasına yazdığı mektup yeni ortaya çıkınca Wendling’in müziği üzerine orkestrasyonunu Mozart’ın yaptığı konçerto, Mozart’ın eseri olarak yerini almış oluyor ve bu mektup üzerine esere katalog numarası olarak K.284 veriliyor. Böylece, dünyadaki müzisyenler Mozart’ın bir eserine daha sahip oluyor. Bu eseri seslendirmek benim için bir gurur. Böyle bir konçertoyu benim çalmam gerçekten büyük bir gurur, kendimi çok şanslı addediyorum”

mozart-2

sefika-kutluer

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.