Mozart’la Aynı Müzik Kulağına Sahip Olan Otizmli Yunus Artık Üniversiteli!

Dünyaca ünlü besteci Mozart’la aynı müzik kulağına sahip olan 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar, en büyük hayaline kavuştu. Konservatuvar eğitimi almak isteyen Yunus, artık İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi.

İstanbul Beykoz’da tek katlı bir gecekonduda yaşayan Yunus Yazar, bir hayırsever tarafından hediye edilen piyanosuyla müzik yapıyordu ve en büyük hayali konservatuvar öğrencisi olmaktı. Fakat yetenek sınavlarına girebilmesi için YGS sınavından 100 puanlık barajı geçmesi gerekiyordu. Barajı geçemeyen Yunus, yeteneğinin duyulması üzerine pek çok çevreden destek gördü. Cem Yılmaz’ın da destek vermek istediğini açıkladığı Yunus, çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından gündeme alınmıştı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, Yunus’un konservatuvar eğitimi alması için yetenek sınavlarına başvurabilmesi kararını almıştı.

Dün İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı yetenek sınavına katılan Yunus, sınavı geçerek üniversiteye kabul edildi. Yunus’un başarısının üstüne YÖK Başkanı Yekta Saraç, güzel haberi Twitter üzerinden duyurdu: ”Otizmli Yunus evladımızın İstanbul Üniversitesi Konservatuvarında yapılan değerlendirme neticesinde üstün yetenekli olduğunun tespit edildiğini öğrendim. Kendisini tebrik ediyor, eğitim hayatında başarılar diliyorum.”

Yunus’un babası Seyfettin Yazar ise konu hakkında, ”Yunus, Anadolu Ajansı ve YÖK’ün yardımlarıyla konservatuvara girmeyi başardı. Çok mutluyuz, oğlumun hayalleri gerçek oldu. Emek veren, destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.