Mozart’la Aynı Müzik Kulağına Sahip Olan Otizmli Yunus’a Cem Yılmaz’dan Destek!

Dünyaca ünlü besteci Mozart’la aynı müzik kulağına sahip olan 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar’ın en büyük hayaline ünlü komedyen Cem Yılmaz’dan destek geldi.

İstanbul Beykoz’da tek katlı bir gecekonduda yaşayan Yunus Yazar, bir hayırsever tarafından hediye edilen piyanosuyla usta müzisyenleri aratmayacak kalitede müzik yapıyor. 19 yıllık yaşamı mücadeleyle geçen Yunus, 3 yaşına kadar hiç konuşmamış. İlk kez annesinin örgü iplerinden ve gazete kağıtlarını yırtarak oluşturduğu harfler aracılığıyla çevresiyle iletişim kurmaya başlayan Yunus 4 yaşına geldiğinde okuma-yazma öğrenmiş. Uzun hastane süreçlerinin ardından 7 yaşında otizm spektrum bozukluklarından biri olan ‘Asperger Sendromu’ teşhisi konulan Yunus’un hayatı, geçirdiği zor dönemlerin ardından, ortaokuldaki müzik öğretmeninin onu keşfetmesiyle değişmeye başlamış.

Pek çok insanın farklı görüp dışladığı Yunus, yine pek çok insanda olmayan bir özelliğe sahipti. Yunus, dünyada Mozart, Beethoven, Chopen gibi sanatçılarda görülen, herhangi bir sesi referans almadan doğrudan notaya dökebilme olarak adlandırılan üstün müzik yeteneği ‘absolut kulağa’ sahipti.

Öğretmeni Yunus’taki bu özelliği keşfetti ve Yunus’un güzel sanatlar lisesine tam burslu olarak girmesinde ona destek oldu. Geçtiğimiz yıl liseden mezun olan Yunus’un en büyük hayali konservatuvara gidebilmek. Fakat bunun önündeki engel ise üniversite sınavındaki ‘baraj puanı’. Yunus, barajı geçemediği için ne yazık ki yetenek sınavlarına da giremiyor. Günde 7-8 saat piyano çalan ve piyano çalmayı ”Benim için yemek yemek, su içmek gibi.” sözleriyle tanımlayan Yunus,  bir yandan da ayağında kısmi felç olan ve kanser hastalığıyla mücadele eden annesine destek oluyor. Tüm bu mücadele içinde piyano tutkusundan vazgeçmeyen Yunus, baraj puanının kaldırılmasını ve konservatuvar yetenek sınavlarına girebilmeyi istiyor.

Yunus’la ilgili yapılan haberleri okuyan ünlü komedyen Cem Yılmaz, genç yeteneğe burs vermek istediğini Twitter üzerinden paylaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.