Muhteşem Doğasıyla Tekirova Koyları

”Sandalye mi denize karşı açıp en sevdiğim dergilerden ve kitaplardan birkaçını okurken kamp ateşinde kaynayan suyla yaptığım kahvemi içmek istiyorum.” İçinizden böyle bir duyguyu geçiriyorsanız şayet, şu an size bahsedeceğim yerleri not almanızı öneriyorum.

Antalya şehir merkezine yaklaşık 75-80 km uzaklıkta ‘TEKİROVA’ sınırları içinde bulunan ardı ardına üç koydan oluşan bir yerden bahsedeceğim sizlere. Tekirova, merkeze 6-7 km olmasına rağmen bakir kalmış yerler.

Bu koylara ulaşım biraz zor, bunun sebebi ise dağlık alan ve yolların bozuk olmasından kaynaklanıyor. Ben ise yolların bozuk olmasını tercih ediyorum: Ne kadar az insan o kadar temiz doğa.’

Ulaşım için yüksek bir aracınızın olması seyahat konforunuz için iyi olacaktır.

Tekirova-Koylari-1

Mehmet Ali Bükü ( Tekirova Koyu )

İlk durağımız Mehmet Ali Bükü ( Tekirova Koyu ). Ana yoldan kısa bir süre sonra ulaştığımız bu koy, tek kelime ile şahane bir yer. Burada durup bir gün kalmanızı tavsiye ediyorum. Sahilin ve denizin bir kısmının taşlık olması sahilde yürümenizi zorlaştırabilir. Bu nedenle deniz ayakkabılarınızın yanınızda olmasını sizin için iyi olacaktır. Bu taşların en güzel yanı ise dalgaların sesini bir enstrüman havasına dönüştürmesi ki benim bu koyda kamp yapma isteğimin en büyük sebebidir bu sesler.

Evet sihirli kelimeyi duydunuz: ‘kamp’. Gideceğimiz bu yerlerde hiçbir beşeri yapının bulunmaması nedeniyle otelimiz, çadırımız olacak.

Çadırları kurduktan sonra ateşimizi yakıp kendimizi denize atıyoruz. Bu koy, dalış yapmak için güzel bir yer. Onun için gözlük ve şnorkeliniz muhakkak yanınızda olmalı. Kayalık alanlardaki deniz canlıları adeta bu dünyadan koparıyor sizi. Burada akşam yemeği için balık tutabilir ya da közde patates ya da soğan yapabilirsiniz. Yıl boyunca şehir hayatının sağlıksız beslenmesine de ara vermiş olursunuz. Gece olduğunda dalgalarının sahildeki kayalara, taşlara çarparak çıkardıkları melodiler eşliğinde gökyüzündeki polarisi bulmaya çalışmanın ruhunuzu dinlendirdiğine tanık olacaksınız.

Tekirova-Koylari-2

Mehmet Ali Bükü ( Tekirova Koyu )

İkinci gün sabah kahvaltısından sonra (ateş üstünde kızarmış mantarlı yumurta sizi hem tok tutacak hem de lezzetli olacaktır.) bir sonraki durağımız olan Teke koyuna gitmek üzere yola çıkıyoruz. Kısa bir yolculuktan sonra mavinin yeşile karıştığı bu koya varıyoruz.

Burayı görür görmez tatil cennetimi buldum diyerek çığlık atıyorum adeta. Hemen kamp alanı için yer tespit ediyoruz çünkü uzun kalacağımız ilk andan belli oldu.

Tekirova-Koylari-3

Tekirova-Koylari-10

Güneşin fazla rahatsız etmemesi için uygun bir yer buluyoruz. Kamp alanımızı temizleyip çadırımızı kuruyoruz. Kamp alanı seçerken dikkat ettiğim diğer bir husus ise hamağım için uygun bir yerin olması. Küçük bir ocak yapıyoruz bunu yaparken çadırlardan ve ormana zarar verecek yerlerden uzak olmasına çok dikkat etmeniz gerek.

Uzun süreli kalacağınız ve araba ile ulaşım sağlayacağınız kamplarınız da rahat uyumak için şişme yatak almanızı tavsiye ederim küçük bir pompası ile çok yer kaplamayacaktır arabada ama oldukça rahat etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca solar duş dediğimiz 20 lt civarı su alan aletler tatlı suya uzak olduğunuzda çok işinize yarayacaktır. Taşıdığınız tatlı su ile duş alabilir, malzemelerinizi yıkayabilirsiniz.

Kahvemizi yaptıktan sonra sandalyemizi eşsiz doğa ve deniz manzarasına karşı açıyor ve yolda aldığımız dergilerimizi okumaya başlıyoruz.

Tekirova-Koylari-4

Tekirova-Koylari-5

Bu koyda 1-2 metreye dalarak inanılmaz derecede deniz kabuğu toplayabilirsiniz. Deniz içinde bulunan mağara ise keşif için sizi bekliyor. Bizim için en güzel yanlarından biri ise fotoğraf açısından zengin bir yer olması.

Daha fazla yer keşfetmek isterseniz bir sonraki koy olan Maden Koyuna dağların içinden doğa yürüşü yapabilirsiniz ama benim için ideal yer Teke Koyu. Maden Koyu’nda fazla kalmayarak geri dönüyor, Teke Koyu’nun tadını çıkarmak istiyorum.Tekirova-Koylari-6

Tekirova-Koylari-7

Gece olduğunda ise şehir ışıklarından uzak olan bu yer yıldızlarla doluyor hele ki gökyüzünde ay yok ise burası yıldızlar cennetine dönüşüyor.

Tekirova-Koylari-8

Tekirova-Koylari-9

Şehir keşmekeşinden uzaklaşıp ruhunuzu dinlendirmek için bu koyları gezi ve tatil planlarınızın içine almanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

En güzeli ise burada kalma süresi size bağlı. Doğa ana için rezervasyon yapmaya veya para ödemenize gerek yok. Sadece bu eşsiz toprakları temiz tutun, koruyun yeter.

Benim, sizden naçizane ricam ise doğanın bize verdiği bu güzelliklerden sonra beşer yapımı atıkları doğada bırakmama duyarlılığını göstermeniz.

Tekirova-Koylari-11

Tekirova-Koylari-12

Tekirova-Koylari-13

Fotoğraflar : Cemal Onur Uçan’a aittir.
https://500px.com/coucan
http://cektimgitti.com

2 Yorumlar

 1. Avatar

  seyhan

  25 Ağustos 2016 en 23:00

  Merhaba,nezaman cekilmis bu fotolar yani hangi ayda gittiniz.Bende haftaya dusunuyorum gitmeyi sakin bir kamp yeri arayislarim sizin yaxinizi okumama vesile oldu.

 2. Avatar

  seyhan

  25 Ağustos 2016 en 23:03

  Koylar arasi ulasimi aracla mi sagladiniz yuruyerekmi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.