Müzeler Her Yerde: Merinos Tekstil Sanayi Müzesi

Tekstil sanayiinin de müzesi mi olurmuş demeyin. Artık müzeler her yerde… Bursa’daki eski Merinos Fabrikası da, bu anlayışla 2011 yılından beri Tekstil Sanayi Müzesi olarak hizmet veriyor. Geniş bir park içerisinde, yeşillikler arasında, civarındaki başka müze, kafe ve kültür mekânları ile Merinos bir süredir Bursa’nın hareketli bir kültür parkı.

merinos-tekstil-sanayi-muzesi (2)

“Türkiye tekstil sanayiinin hafızası” sloganı ile müzeye dönüştürülen Merinos Fabrikası, Türkiye’nin kalkınma dönemi sembollerinden. Çalıştığı dönemde çağdaş sanayinin en önemli simgesi sayılan bu fabrika yaşam süresinin sonuna geldiğinde sanayi alanındaki ilk tekstil müzesi olarak yeniden hayat bulmuş.

merinos-tekstil-sanayi-muzesi (3)

Bursa’nın merkezinde, geniş bir alan içinde bulunan Merinos Yünlü Sanayi Müessesesi iken 2004 yılında kapatılınca bu büyük kompleksin kültür alanı haline dönüştürülmesine karar verilmiş.

merinos-tekstil-sanayi-muzesi (4)

Avustralya’dan gelen yapağı ipliği, yünlü kumaşa çeviren Sümerbank; Bursa’da kurulacak fabrika ile Merinos adıyla bilinen koyunları yetiştirmeyi ve böylece o güne kadar toplam ithalatın %7,5’ini oluşturan ipliğin Bursa’da üretilmesini hedeflemişti.

merinos-tekstil-sanayi-muzesi (5)

Yani Merinos koyunu üretimi de bu hikayenin içinde başladı. Bu arada tesise Merinos adını veren de Mustafa Kemal’di. Celal Bayar’a anlattığına göre Mustafa Kemal, “Merinos” adını tercih etmişti çünkü öz Türkçe bir kelimeydi. “İnce, uzunca yün” anlamına gelen merinos, İspanya’ya giden İber Türklerinin götürdüğü koyun ve yünlere verilen isimmiş. Nitekim fabrikanın açılışını da vefatından kısa bir süre önce yine Atatürk yapmış.

merinos-tekstil-sanayi-muzesi (6)

Müzeye dönüştürülen fabrikada bugün Merinos koyununun yetişmesinden, iplik ve kumaş üretimine, boyamasına; fabrikadaki üretim teknikleri ve fabrika işçilerine kadar farklı sunumlar yapılmış.

merinos-tekstil-sanayi-muzesi (7)

Kirli yapağıyı açma, yıkama, yün kurutma, tarama makinesi gibi muhtemelen daha önceleri ismini bile duymadığınız makineleri, dokuma tezgâhlarını, fabrikanın geniş teşhir salonlarında görebilir; uyarı levhalarından işçilerin hayat hikâyelerine dokunabilirsiniz.

merinos-tekstil-sanayi-muzesi (8)

Ayrıca müzenin bulunduğu eski fabrikada Göç Tarihi Müzesi ve Enerji Müzesi de ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Hülya Utkuluer

Marmara Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldum. Cumhuriyet dönemi müzeleri hakkında bir yüksek lisans tezi hazırladım. Şu an bir müzede (Cumhurbaşkanlığı Celal Bayar Müzesi) müdür yardımcısıyım ve ayrıca tarih doktorası yapıyorum. Seyahat etmek, okumak, yazmak, yeni tatlar denemek, fotoğraf çekmek ve müzeler ilgi alanlarım arasında.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Çehov’un ‘Martı’sı Yeni Yorumuyla Sahnede!

Rus yazar Anton Çehov'un dünya klasiği eseri 'Martı' yeni yorumuyla bu akşam DasDas sahnesinde seyirciyle buluşuyor. Yönetmenliğini Serdar Biliş'in üstlendiği...

Kapat