Naçizane Bir Sokaktan Sinemanın Kalbine; Yeşilçam

İstanbul’un Beyoğlu semtinde kendi haline bırakılmış naçizane bir sokak bulunmaktadır. Yıl 1948’i gösterirken dönemin hükümeti yerli filmlere uygulanan vergiyi %75’ten %25’e düşürür. Hal böyle olunca film yapımcıları fırsattan istifade bu sokağı doldururlar. Böylece 50’li yıllarda Türk sinemasının gelişiminde mühim katkılar sağlayan bu sokak aynı zamanda sinemamızın isim babası olmuştur. Yeşilçam Sokağı, ülkemizde yedinci sanatın kalbi, birbirinden değerli gönlümüze taht kuran sanatçıları yetiştiren bir yuva halini almıştır. Yeşilçam’a emek veren o kalpler ile bizzat tanışmamış olsak dahi çoğu babamız, annemiz, ailemiz olmuşlardır bile. Kimileri bu hayata erken veda etmiş olsalar da onlar, anılarda ve beyazperdede çoktan ölümsüz olmayı başarmışlardır.

Klişeleri, absürd sahneleri, ağlatan, güldüren hikayeleri ile birçok nesli büyüten Yeşilçam, adını alan ağaç gibi ulu, yapraklarını dökmeyecek, daima yeşil kalarak sonsuza kadar yaşayacak ve bizim en kıymetli manevi değerlerimizden birisi olmaya devam edecektir.

TRT’nin 2004’te yayımlamış olduğu Film Bitti Belgeseli’nin birinci bölümünü buyurunuz keyif ile izleyiniz. Belgeselin diğer bölümlerini TRT arşivlerinden bulabilirsiniz. İyi Seyirler.

Nur Kutbay

Çukurova Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.