NASA Asteroid Açıklaması İle Korkuttu!

NASA Asteroid açıklaması

Hatırlarsanız, NASA geçtiğimiz eylül ayında ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ile Dünya‘yı tehlikeli olabilecek asteroidlerden korunmak adına güç birliği yapmaya karar vermişti. Yaşanılan bu gelişmenin hemen ardındansa NASA asteroid açıklaması ile tüm dikkatleri yeniden üzerine çekti.

Eski NASA Çalışanından Çok Konuşulacak Mars İtirafı!

NASA Asteroid Açıklaması İle Gündemde!

Dünya’yı korumak adına geçtiğimiz eylül ayında güçlerini birleştiren ESA ve NASA bildiğiniz üzere uzun soluklu bir proje için kolları sıvamıştı. Bu iş birlikteliği ile Dünya’yı daha da güvenli bir yer haline getirecek olan NASA, böylece Dünya’yı zararlı asteroidlere karşı koruyacaktı.

Geride bıraktığımız aylarda açıklanan bu ortaklığın hemen ardından ise NASA, bugün yapmış olduğu asteroid açıklaması ile yeniden gündem konusu oldu.  NASA yapmış olduğu açıklama ile beraber 21 Kasım günü, 650 metre genişliğindeki bir asteroidin Dünya’ya oldukça yakın bir mesafeden geçeceği duyurdu.

481394 2006 SF6 adı verilen asteroid, paylaşılan bilgiler doğrultusunda 29.000 km/s hız ile Dünya’yı teğet geçecek. Aynı zamanda NASA tarafından belirtilenlere göre söz konusu bu asteroidin Dünya’ya çarpma ihtimalinin bir hayli düşük olduğunda altı özellikle çiziliyor.

Yarkovsky Etkisi Ön Plana Çıkıyor

Ancak, NASA’nın açıklamasında Yarkovsky etkisinin ön plana çıktığını görmekteyiz. Bilim insanlarının paylaşmış olduğu bilgilere göre bu etki yüzünden 481394 2006 SF6 adı verilen asteroid, Dünya’ya beklenenden daha mesafeden geçecek. Bildiğiniz üzere Güneş tarafından yayılan radyasyonun asteroidin yörüngesini değiştirmesine sebep oluyor. Bu etkiye de bilim insanları tarafından Yarkovsky etkisi olarak adlandırılıyor.

Bunun yanı sıra NASA’nın açıklamalarında her geçen gün yüz binlerde küçük asteroidin gezegenimize yakın mesafeden geçip gittiğini de görmekteyiz. Ancak, bir asteroidin tehlikeli sayılabilmesi için en az 35 metreden büyük olması gerekiyor.

21 Kasım‘da Dünya’nın yakınından geçecek olan asteroidin 650 metrelik genişliğe sahip olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, bir hayli tehlikeli bir durum ile karşı karşıyayız. Tabii, bu durumun ne kadar tehlikeli olduğunu ise 21 Kasım günü geldiğinde daha rahat bir şekilde göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.