NASA Kara Delik Simülasyonu Yayınladı

NASA’nın ünlü kara delik fotoğrafı, 10 Nisan tarihinde dünya gündemine oturmuştu. Şimdi ise NASA, Kara Delik Haftası için yaptığı yeni bir görselleştirme ile etkin biçimde büyüyen süper kütleli bir karadeliği, yüksek çözünürlüklü görüntülerde görme imkanı sağlıyor.

Aradan aylar geçtikten sonra NASA, bu kez kara deliği yeniden yorumluyor. Süper kütleli kara delikler, çoğu büyük galaksinin merkezinde yer alıyor. 375 milyon ışık yılı uzaktaki M87 Galaksisi’ndeki bu süper kütleli kara deliğin simülasyon görüntülerinde etrafında oluşan akkor görünümündeki toplanma diski, daha önce Dünya’dan bakış açısıyla elde edilen ilk fotoğrafla uyumlu görünüyor. Kara deliğin süper güçlü yer çekimi diskteki gazdan yayılan ışığın arkadan gelen kısmını bükerek yukarıda yayların, aşağıda sonsuz boşluğun olduğu bir görüntü yaratıyor.

Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden astrofizikçi Jeremy Schnittman; “Gaz girdap yaparak etrafında dönerken manyetik alanlarla iç içe geçiyor (ve böylece) bu boğumlar ortaya çıkıyor.” diyerek durumu özetliyor.

İşte simülasyon:

Editör notu: Bu yeni simülasyon ile birlikte bir kez daha Nolan filmi Interstellar (Yıldızlararası, 2014)’da kullanılan kara delik görüntüsünün gerçeğe en yakın canlandırma olduğu kanısına varıyoruz. Teşekkürler Nolan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.