NASA’nın Gözünden Geleceğe Bakış

Uzayın son değil ama bir sonraki sınır olduğunu ve fethedilecek bir şey olarak değil, keşfedilecek bir yer olarak görüyorum.”
Neil de Grasse Tyson

“İnsan türünün -uzaya yayılmadıkları sürece- bir sonraki bin yılda yaşayacağını sanmıyorum. Tek bir gezegende yaşamı sonlandırabilecek çok fazla kaza gerçekleşebilir. Ama ben iyimserim. Yıldızlara ulaşacağız.”
Stephen Hawking

“Houston, burası Apollo 11… Penceremde Dünya var!”
Michael Collins, Apollo 11 Astronotu

1957’de Sputnik-1’le başlayan ‘Uzay Yarışı’,  yoluna NASA’nın önderliğinde insan aklını bile şaşkına uğratacak hızla devam ediyor. Keşfedilen Dünya benzeri gezegenler, uzak gezegenlere yapılan uçuşlar ve keşifler dur durak bilmeyen bu çağın belki de en küçük adımları. “Hayaller geleceğe açılan pencerelerimizdir.” diyor NASA ve bu hayalleri gerçekleştirmeye her gün bir adım daha yaklaşıyor. Jet Propulsion Laboratory(JPL) işbirliği ile yenilikçi bir bakış açısı ve yeni keşiflere ilham verecek, hayallerin gerçekleşmesini umut ettiği “Vision of Future” adlı serisiyle kurgusal bir uzaya turistik gezi serüveni yaratmışlar. Seattle’daki Invisible Creature Studios ise NASA’nın bu projesine fütüristik bir bakış açısıyla “Haydi uzaya 5 var abilerim ablalarım” tadında posterler hazırlamış. Ne kadar kurgusal ya da fütüristik görünürse görünsün eğer bu posterleri yaratıcı ve gerçekçi  buluyorsanız sizde geleceğin mimarlarından olabilirsiniz diyor NASA.

Uzay: Nihai Sınır” sloganıyla hareket eden NASA bu yaşayan posterlerle bu nihai sınırları da aşacağa benziyor. Retro tasarımlara sahip, fütüristik bir bakış açısıyla ortaya konulan posterler uzay sevdalılarını heyecanlandıracak gerçeklikte tasarlanmış. Jüpiter Kutup Işıklarından, Titan’ın Gelgitlerine, asteroid kuşağın kraliçesi cüce gezegen Ceres’e, Venüs’te kurulacak Cloud 9 Gözlem Evine aklın sınırlarını zorlayan “Vision of Future” serisiyle sizi baş başa bırakıyoruz.

nasanin-gozunden-gelecege-bakis-1.xml

nasanin-gozunden-gelecege-bakis-2.xml

nasanin-gozunden-gelecege-bakis-3.xml

nasanin-gozunden-gelecege-bakis-4.xml

 

nasanin-gozunden-gelecege-bakis-5.xml

nasanin-gozunden-gelecege-bakis-6.xml

nasanin-gozunden-gelecege-bakis-7.xml

nasanin-gozunden-gelecege-bakis-8.xml

nasanin-gozunden-gelecege-bakis-9.xml

Kaynak: http://www.jpl.nasa.gov/visions-of-the-future/

http://www.invisiblecreature.com/contact/#/work/all/nasa-posters

http://www.theverge.com/2016/2/9/10955126/nasa-space-posters-travel-tourism-planets

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.