National Geographic Editörlerinin Gözünden 2015’in En Etkili Fotoğrafları – 2

Fotoğrafçılık National Geographic için hikâyelerin kalbi gibidir. Kâr amacı gütmeyen en büyük eğitim ve bilim organizasyonlarından biri olan National Geographic’in fotoğraf editörleri okuyucularına ilham kaynağı olmak, onları eğitmek ve biraz da olsa mutlulukla doldurmak için var güçleriyle çalışıyorlar. Her yıl binlerce fotoğrafı tek tek inceleyerek okuyucularına sunan Nat-Geo editörleri edindikleri bu misyonla dünyanın dört bir yanına sevgiyle ulaşmayı amaç edinmişler, “İlham ver, aydınlat ve öğret” sloganıyla yola çıktıkları bu serüvende her yıl dünyanın aklında kalan en etkili fotoğrafları seçip altında yatan o minik hikâyeleriyle kalplerimize dokunuyorlar. Nat-Geo Magazine, Traveler, News, Your Shot ve Proof dergileri editörlerinin 2015 yılı için seçtikleri en etkili fotoğraflarla sizi baş başa bırakıyoruz. İyi seyirler!

Rena Effendi, “In the Footsteps of Gandhi(Gandhi’nin İzinde)”
Hindu rahiplerinin Barharwa festivali sırasında çekilmiş dini ritüellerinden bir kesit.

utku-1

Marcia Mahoney, “Undiscovered(Keşfedilmemiş)”
Palmer House Oteli balo salonunu temizleyen kat görevlisinin fotoğrafa yansıyan silueti.

utku-2

Renan Öztürk, “How a Remote Peak in Myanmar Nearly Broke an Elite Team of Climbers(Zirveye Uzak Kalan Saygın Dağcıların Tükenmiş Halleri)”
Myanmar’ın en yüksek noktası Hkakabo Razi’ye ulaşamamış dağcıların bitkin ve hayal kırıklığına uğramış o anları, Pangnamdim, Myanmar. Fotoğrafçı Cory Richards(solda), yazar Mark Jenkins(sağda).

utku-3

Robin Hammond, “Africa’s First City(Afrika’nın İlk Şehri)”
Almaz, Lagos, Nijerya’da kurulan Afrika’nın ilk Sanatçı Vakfında kameralara poz veriyor. “Eğer kötü, çok kötü bir şey yapmak istiyorsanız, Lagos’a gelmelisiniz, bana güvenin ne olacaksa mutlaka olacaktır” diyor.

utku-4

Mel Karlberg, “The Faceless Portrait(Yüzsüz Portre)”
Erkek torunuyla eğlenceli dakikalar yaşayan büyükanne.

utku-5

Katie Orlinsky, “Survival Is the Ultimate Goal in World’s Toughest Sled Dog Race(Hayatta Kalmanın Nihai Amaç Olduğu Dünyanın En Zorlu Köpek Kızak Yarışından)”
500 bin millik Yukon Köpek Kızak Yarışmasına köpeğini hazırlayan kızakçının o anları. Eagle, Alaska.

utku-6

Matt Moyer, “Off to the Races: Summer in Saratoga(Haydi Başlıyoruz: Saratoga’da Yaz)”
Yaz aylarında, Saratoga Springs, New York at yarışları, polo maçları ve kültürel aktiviteleri ile canlanıyor. Demek oluyor ki insanlar şık kıyafetleri ve süslü şapkalarıyla poz vermeye başlayabilirler.

utku-7

Elliot Ross, “Your Shot Photography Community(Your Shot Fotoğrafçılık Topluluğundan)”
Batıdan yaklaşan fırtına bulutu altında hasadın ikinci gününden, New Raymer, Colorado.

utku-8

Stephanie Sinclair,”Meet Nepal’s Living Goddesses(Nepal’in Yaşayan Tanrıçasıyla Tanışın)”
Onu koruduğuna inandıkları Yılan Tanrısı ile poz veren Unika Vajracharya, Patan Kumari’nin ilk gününde halkı selamlayan yaşayan Tanrıça, Nepal, Katmandu.

utku-9

Pete Müller, “Finding Homes for Ebola’s Orphans(Ebolanın Yetimlerine Ev Bulmak)”
Molai Kamara, 12 yaşında ve ebola salgınında tüm ailesini kaybetmiş. Hastalıktan kurtulanlar için yapılan törenden sonra, tek başına otururken. Sierra Leone Ebola Tedavi Merkezi.

utku-10

Carolyn Drake, “Sins of the Aral Sea(Aral Denizi’nin Günahları)”
Aqbasty’de bir çiftçi, eski bir kaplıcada görünüyor. Bir zamanlar Aral Denizi’nin kıyısında olan bu şehir, şimdi 7 mil içeriden Aral’ı selamlıyor.

utku-11

Tyrone Turner, “Notes From a Native Son: Standing Still to See the Good Times Roll(Yerli Oğuldan Notlar: Zaman İçerisinde Daima Güzel Görünmek)”
Dr. Janice Sanchez bu yılki Zulu Kraliçe yarışmasında tacı takacak gibi görünüyor. New Orleans, Louisiana

utku-12

Diana Markosian, “How the Virgin Mary Became the World’s Most Powerful Woman(Meryem Ana Nasıl Dünyanın En Güçlü Kadını Oldu)”
Częstochowa’da yürüyüşüne dua arası veren Polonyalı bir rahibe. Milyonlarca Hristiyan hacının Kutsal Meryem’in mucizelerine inanarak geldiği topraklar. Częstochowa, Polonya.

utku-13

Lynn Johnson, “The First Year(Birinci Yıl)”
Ukrayna’da bir yetimhaneden evlatlık edindiği kızı Lena’yı keyiflendiren annesi Ginny Mooney, Fayetteville, Arkansas.

utku-14

Kaynak: http://news.nationalgeographic.com/2015/12/151203-pictures-best-of-the-year-magazine-traveler-proof-your-shot-photography/

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.