Nâzım Hikmet Şiirleri Plak Albümü Oldu!

Nâzım Hikmet’in şiirleri ülkesinde ilk kez Metin Belgin’in sesinden plak albümü haline getirildi. Sedef Erçetin Atala’nın viyolonseli ile destek verdiği projede Nihan Belgin yönetmenliğinde çekilen ‘Salkım Söğüt’ şiirinin klibi paylaşıldı.

Usta şair Nâzım Hikmet, 1930 yılında ‘Bahri Hazer’ ve ‘Salkım Söğüt’ adlı şiirlerini 78 devir taş plak kaydına okumuştu. Türkiye’de ‘kendi sesinden’ ilk gramofon şiir plağı büyük ilgi ve beğeniyle karşılanmış, evlerin dışında kahvehanelerde de dinlenmişti. Nâzım Hikmet’in Türk şiirine getirdiği yeni ses ve ahengin coşkusuyla kulaktan kulağa yayılarak kısa sürede tükenen plağın tekrarı basılmamıştı. 1959’da Fransa’da üretilen başka bir plak Nâzım’ın Fransızca okuduğu şiirlerinin albümüdür. Ülkemizde 1970’lerde kendi sesinden şiirleri 45’lik olarak piyasaya sürülmüştür. Kaset ve CD formatında pek çok şiirinin farklı sesler tarafından okumaları çoğaltılmıştır, ancak yeni teknolojilere uzun bir süre yenik düşen plak kaydı hiç yapılmamıştır.


Türkiye’de LP formatında ve Nâzım Hikmet’in şiirlerinden oluşan ilk plak albümünün kayıt ve mix işlemleri Melodika Stüdyosu’nda 40 saati aşan bir sürede tamamlandı. Kapak tasarımıyla, şiir ekleri ve fotoğraflarla 1000 adet koleksiyon basılan ‘Rüzgâra Karşı Yürüyen Adam’ albümü numaralı olarak satışa sunuldu.

Rainbow45 Records yapımcılığında hazırlanan albüm; dünya şairi Nâzım Hikmet’in 115 yaşına bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

İşte Nihan Belgin yönetmenliğinde çekilen ‘Salkım Söğüt’ klibi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.