Nazlı Kocaçınar

Adım Nazlı Kocaçınar. 30 Temmuz 1994 Tekirdağ doğumluyum, İstanbul’da yaşıyorum. Bahçeşehir Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde eğitimim hala devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda kolajlarımın bir kısmı Gaia Dergisi aracılığı ile yayınlandı. Kolaj çalışmaya bir yıl önce tamamlanmayan şeyler üzerine bir şeyler düşünürken başladım, daha doğrusu başladığımı fark ettim. Hayatımızda yer eden bir çok şey gibi planlı yada tasarlanmış bir durum değildi. Ayrı ayrı bir anlam ifade etmeyen, tamamlanamamış şeylerle bir bütün oluşturma fikriyle birlikte ortaya aslında daha da bütün şeyler çıkabileceğini göreli tam bir yıl oluyor. Esinlendiğim şeyler genellikle rutine dahil şeylerden sıkıldığım anların bir yansıması veya anlamsız gelen şeyleri bir şekilde anlamlı veya değiştirilebilir kıvama getirmek adına oluyor, bu yüzden de konuları önceden belirlemek gibi bir şansım olmuyor ve ortaya anlık çalışmalar çıkıyor.

Anlamsız gelebilecek her parça nereden baktığınıza veya nereye koyduğunuza bağlı olarak anlam kazanabiliyor bana kalırsa. Sanat hepimiz için kendimizi anlamlandırmanın bir yolu, istesek de istemesek de hayatımızın bir parçasında hep var olan ve kaybolmaması gereken bir şey, istemeyeceğiniz ve farkında olmadığımız kadar çizgi sunuyor hepimize. Ben kafamın içinde parçalarına ayrılmış çoğu şeyi birleştirmeyi seçtim, seçtiğim çizgi daha çok kendimi anlamak ve bu böyle olsaydı nasıl olurdu sorularımı görselleştirmek adına oldu, bir nevi dümdüz bakışa tepki de olabilir.

İnsanlara bunu bir motto olarak yansıtmam veya kendi mottomla alakalı bir soru yöneltmem gerekseydi bu “dümdüz yaşamaktan bıkmadınız mı?” olurdu. Her çalışmamın altında ayrı bir hikaye yatıyor diyebilirim, tamamında olmasa bile bir parçasında mutlaka bir hikaye yatıyor. Bazen tek bir kelime bile çalışmalarım için yeterli oldu ve her çalışmamda farklı bir bakış açısı yakaladım insanlardan, benim hissettiğim şeyler bir kenara, kendi yorumunu getirenlerin de farklı bakış açılarına şahit oldum ve bu pencerelerin hepsi bir sonraki çalışmayı tetikledi.

Kendimi anlamlandırırken ortaya böyle şeyler çıkartmak, başkalarına görsel anlamda bir şeyleri sorgulatırken zaman zaman bana da kendi bakış açımı sorgulattı, önemli olan da bu bana kalırsa. Benim neyi yansıttığım değil de yansıyan şeyin karşı tarafta ne uyandırdığı, nasıl bir bütün oluşturduğu daha önemli.  Şu sıralar belirlediğim bir konsept üzerine bir seri oluşturma fikrindeyim, bu konu üzerine yakın zaman için planım bu, ileri zamanlar için de herkese sanatın eksik olmadığı zamanlar diliyorum.

collageart collageart3 collageart4 collageart5 collageart6 collageart7 collageart8 collageart9 collageart10  new1 new2 new3 new5 new6 new7 new9 new10 new11 new12 new13

 

 

2 Yorumlar

 1. Avatar

  OnuR

  28 Temmuz 2016 en 14:37

  Çok mükemmel bi çalışma tebrik ediyorum. Düz çizgilerden kaçınmanızı tavsiye ederim, kelimelerle bi bütün oluşturmanız daha fazla anlam derinliği katacaktır. Başarılar 🙂

 2. Avatar

  Kemal Çalışkan

  29 Temmuz 2016 en 22:29

  Mor menekşem seni tebrik ediyorum. Çok başarılı buldum. Devamını dilerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.