NE CAZ NE DE SÖZ: ROCK KÜLTÜRÜ

Batı’da, ne caz ne de söze dayalı şarkı olarak kabul edilebilecek müzikal üretimlerin büyük bir bölümü ‘’rock kültürü’’ adı altında tanımlanmaya başlanmıştır. Bu, aslında rock kültürünün; jerk, pop, funk, disko, new-wave, rap, hard-rock gibi birçok müzik tarzını birden ifade ettiğini kabul etmek demektir. Bu tarzların artık rock ile (1950’li yılların rock and roll’u) doğrudan bir ilişkisi olmadığı bilinse de reggae veya lambada gibi beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan yeni tarzlar karşısında rock’ın ne olduğunu belirlemek neredeyse imkansız bir hal almaktadır.

Rock müziği tanımlamak gerekirse: “Rock, genellikle basgitar, elektrogitar, bateri ve gruplara veya kişilere göre bunlara eklenen diğer çalgılara dayanan Anglo-Amerikan hafif müziğinden etkilenmiş ve 1945-1950 yıllarının rhythm and blues’una sahip çıkmış bir müzik türüdür.”

the-beatles

The Beatles

Müzik diliyle kendini pek tanımlayamayan rock kültürü, olguyu; ruhsal durum, siyasallaşma, sosyal talepler, ifade özgürlüğü terimleriyle düşündüğümüz andan itibaren daha anlaşılır bir hal almıştır. Demek ki rock aynı zamanda bir güçtür. Eski kuşaklardan olanların otoritesini reddetmek ve sonraki kuşakların isteğini ifade etme gücü hatta bir enerjidir. Zevkin, başkaldırının, uyuşturucunun ve cinsel özgürlüğün gücüdür ve bir kazanımdır. Yani savaş sonrası kuşağının 45’lik plaklarını, dergilerini, radyolarını, motosikletlerini, gitarlarını, deri ceketlerini kısaca bütün malzemelerini satın alma imkanını sağlayan şeydir.

rolling-stones

Rolling Stones

Gerçek rock, yani başlangıçtaki rock, rhythm and blues ile country müziğinin bir karışımıdır. Nakaratları ve düzenli kıtalarıyla güçlü bir kurulumu vardır. Bugünkü rock ise disko (Dona Summer, Grace Jones), reggae (Bob Marley), funk (Marvin Gaye) veya house müziğinin yıldızlarını ortaya çıkarabilmek için ritmik bağlantılarının hepsinden kopmuştur.

bill-haley

Bill Haley

Uluslararası rock tarihi, Bill Haley’in iki başarısını (One, Two, Theree O’Clock Rock ve Rock Around the Clock) ön plana çıkarır. Kuşkusuz Bill Haley ve aynı zamanda Joe Turner, Roy Brown, Fats Domino, Buddy Holly, Jerry Lee Lewis, Eddie Cochran, Gene Vincent gibi rock tarihini oluşturan birçok yazar ve yorumcular arasındadır. Zenci veya beyaz bu Amerikalılar yaşamdan duydukları neşeyi ve acıyı kafiye veya mantığa bakmaksızın şarkılarında dile getirmişlerdir. Bir nevi başkaldırılarını haykırmışlardır diyebiliriz.

bob-dylan

Bob Dylan

Rock; blues ve caz elektrogitarının özgürlüğüne kavuşmasını üstlenmiş ve bunu yaşamış beş şarkıcının (Ray Charles, James Brown, Little Richard, Otis Redding ve Jimi Hendrix) dünyaya sevdirdiği bu müziğin, the soul music’i üretmek için bütün değerlerini bir araya getirmiştir. Böylece The Beatles, esin kaynaklarındaki çeşitlilikle ortaya çıkmıştır. Diğer geleneksel rock gruplarının (Rolling Stones) veya protest şarkıcıların (Joan Baez ve Bob Dylan) hayranları onların tahtını sarsmayı başaramamıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.