Netflix’in Türkiye’deki Geleceği Belli Oldu!

Netflix RTÜK denetimi

Netflix RTÜK denetimi için beklenen açıklamayı sonunda yaptı. Son zamanlarda Türkiye pazarından çekileceği iddia edilen Netflix’in Türkiye’deki geleceği de belli oldu.

Netflix Türkiye Pazarından Çekiliyor Mu?

Netflix RTÜK Denetimi İçin Açıklama Yaptı

Hatırlarsanız, Netflix başta olmak üzere internet üzerinden yayın  yapan platformlar ile ilgili yönetmelik geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. RTÜK’ün tartışmalı kararından sonra Netflix’in Türkiye pazarından çekileceği iddia ediliyordu.

Bugün yaşanan son dakika gelişmesiyle birlikte RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin şimdiye kadar 600’ün üzerinden şirket lisans ve izin başvurusu yaptığını belirtti. Bu doğrultuda yapılan açıklama ile beraber Netflix’in de RTÜK’e lisans başvurusu yaptığı ortaya çıktı.

RTÜK Başkanı Şahin’in yapmış olduğu açıklamanın hemen ardından Netflix Türkiye beklenen açıklamayı yaptı. Netflix Türkiye tarafından yapılan açıklamada ”Netflix Türkiye pazarından çekiliyor mu?” sorusu da cevaplanmış oldu.

Buna göre popüler yayın akışı platformu Türkiye’deki yatırımlarına devam edeceğini yazılı bir açıklama ile duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamada, yapılan görüşmelerin çocukları yaşlarına uygun olmayan içeriklerden korumak amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çekildi. Konuyla ilgili bir basın açıklamaması yapan Netflix sözcüsü açıklamasında ise şu ifadelere yer verdi:

İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.