Netflix Türkiye Pazarından Çekiliyor Mu?

Netflix Türkiye

Netflix başta olmak üzere internet üzerinden yayın yapan platformlarla ilgili yeni yönetmelik geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. RTÜK’ün tartışmalı kararından sonra ortaya atılan iddialara göre Netflix’in Türkiye pazarından çekileceği iddia edildi. Peki, Netflix Türkiye pazarından çekilecek mi?

Netflix Türkiye Pazarından Çekilecek İddiası

1 Ağustos tarihinde yürürlüğe giren yeni RTÜK kararının hemen ardından kulislerde Netflix’in Türkiye pazarından çekilebileceği konuşulmaya başlandı. En son olarak, CHP Milletvekili Özgür Karabat, Netflix’in RTÜK sansüründen dolayı Türkiye’den çekileceği ile ilgili attığı tweet ile gündeme geldi.

Şimdilik ortaya atılan bu iddialar ile ilgili henüz Netflix cephesinden resmi bir açıklama gelmedi. Fakat, Netflix cephesinden daha önce RTÜK kararıyla ilgili tepki mesajı yayınlanmıştı. Konuyla ilgili Netflix sözcüsü yapmış olduğu açıklamada, BTK ve RTÜK denetimine girmelerine neden olan değişiklik hakkında şu ifadeleri yer vermişti;

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

Tüm bu yaşananların haricinde RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise açıklamasında, RTÜK olarak Netflix, BluTV, Turkcell Plus gibi platformların tepe yöneticileriyle yakın ilişkiler içerisinde olduklarına da dikkat çekmişti. Bu doğrultuda ortaya çıkan bilgiler ve Milletvekili Özgür Karabat’ın söylemleri dünyaca ünlü yayın platformunun Türkiye pazarında çekilebileceği şeklinde yorumlanmıştı.

Netflix ve RTÜK Arasında Neler Yaşandı?

Netflix ve BluTV başta olmak üzere internet üzerinden yapılan yayınların denetimiyle ilgili 1 Ağustos’ta önemli bir yönetmelik yayınlandı. Yayınlanan yönetmeliğe göre söz konusu platformlar artık RTÜK’ten lisans almadan yayın hayatına devam edemeyecek.

Yayıncı kuruluşlar, RTÜK’ün kriterlerine uygun olmayan içerikleri kataloglarından çıkartmak zorunda kalacak.  Bunun yanı sıra internet üzerinden yayın yapan platformlar, yapılan düzenleme sonrasında koruyucu sembol sistemi kullanılarak izleyicilerini program hizmetlerinin içeriği hakkında yazılı ve sesli olarak bilgilendirmek zorunda olacak.  Düzenlemeyle birlikte aynı zamanda yayıncı kuruluşlar yıllık gelirlerinin binde 5’ini de her yıl RTÜK’e verecek.

Netflix Türkiye pazarında çekiliyor mu?

Netflix Bu Yönetmeliği Nasıl Karşıladı?

Yeni RTÜK yönetmeliğinin ardından Netflix Türkiye tarafından yapılan ilk açıklamada ise yapılan düzenlemenin yakından takip edildiği belirtildi. Bunun haricinde Netflix yapmış olduğu açıklamada Türkiye pazarının kendileri için oldukça önemli olduğuna da dikkat çekti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.